Nürnberg Gezi Notları: Noel Bahane, Şehir Şahane!  Yapılacaklar listemde bulunan “Ünlü Noel marketlerinden birine git” maddesine tik koymayı 2023 yılında gerçekleştiriyorum. Bu fikre dair öncelikle internette hızlı bir araştırma yapıyorum ve bu konuda ünlü olan Almanya’nın, en büyük ve en eski Noel pazarından biri olarak doğrultuyu Nürnberg’e çeviriyorum. Gitmeden önce şehir hakkında yaptığım araştırmalar esnasında gezilecek yerlerin çokluğu karşısında şaşırmıştım. Gidip gezince ise bu şehri neden daha önce gidilecek yerler listeme eklememişim diye kendime kızıyorum. Tarihi yapılarıyla, köprüleriyle, surlarıyla gerçekten çok keyifli ve güzel bir şehir Nürnberg. 

Nürnberg, Almanya
Noel pazarı bahane, Nürnberg şehri şahane!

Tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan şehrin etrafı surlarla çevrili ve içerisinden geçen Pegnitz Nehri nedeniyle şehir birçok köprü ile bezenmiş durumda. Kent, tarihi dokusunu çok iyi korumuş gibi görünse de aslında gördüğümüz çoğu tarihi yapının geçmişi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasına dayanıyor. Çünkü 1945 yılında, Kraliyet ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin saldırısı ile şehrin neredeyse tamamı sadece bir saat içerisinde yerle bir olmuş. Bu yıkım sonrası şehir, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Şehrin ne kadar büyük bir yıkıma uğradığını aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Nürnberg 2.Dünya Savaşı
Hava saldırısı sonrası Nürnberg (foto kaynak: historynet.com).

Havaalanından Kent Merkezine Ulaşım
Nürnberg
Havaalanı’ndan
kent merkezine ulaşım oldukça kolay ve hızlı. Havaalanının hemen önünden binebileceğiniz U2 metro hattıyla 15-20 dakika içerisinde kent merkezine ulaşmak mümkün. Metro 01.00’e kadar çalışıyor, bundan sonra havaalanına varmanız durumunda taksi tek seçeneğiniz oluyor. Havaalanından kent merkezine tutacağınız taksi ise yaklaşık 25 tutuyor.

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez

Nürnberg Gezilecek Yerler
Tarihi kent merkezi yürüyerek gezmeye oldukça uygun. Noel zamanı yaptığım bu gezide –4 dereceleri görmeme rağmen yürüyerek rahatça her yeri gezdiğimi söyleyebilirim. Ama tabii ki sıkı giyinmek buradaki anahtar kelime.

Birazdan bahsedeceğim gezilecek yerlerin hepsini işaretlediğim google map haritasını da burada bulabilirsiniz. Gezerken bu haritayı da takip edebilirsiniz. 

* Ehekarussell
 
Bronz heykellerle dolu, enteresan bir çeşme burası. Alman şair Hans Sachs’ın “Bitter-Sweet Married
Life” adlı eserinden esinlenerek 1981 yılında yapılmış. Şiirin adından da anlaşılacağı gibi acı-tatlı evlilik yaşamının evrelerini heykellerle anlatıyor çeşme. Çeşmenin etrafında dolandıkça; cicim ayları ile başlayan sürecin, zaman geçtikçe neye evrildiği bir film şeridi gibi geçiyor. İnsanların oldukça ilgilisini çeken ve etrafında dolandıkça güldükleri bu çeşme listenizde olsun derim.

Nürnberg, Almanya
Heykellerle dolu çeşme Ehekarusell.

* Adler
Katlı Otopark
Enteresan bir gezilecek yer tavsiyesi ile geliyorum!
Evet, yanlış okumadınız katlı otopark tavsiye ediyorum! Kentin en iyi panoramik manzaralardan birine ulaşmak için bu katlı otoparkın en üst katındaki terasa çıkabilirsiniz. Kiliselerin kuleleri, köprüler, tarihi binalarla Nürnberg ayaklarımın altında konsepti karşınızda olacaktır.

Nürnberg, Almanya
Katlı otoparktan kent manzarası.

* Unschlittplatz
Sokaklarda gezerken biranda kendimi bulduğum bu küçük meydan gerçekten çok hoş. Etrafını çevreleyen geleneksel yapılarıyla kartpostal gibi bir manzara sunan bu tatlı meydana yolunuz kendiliğinden düşecektir belki de. Ama işi garantiye almak için kenara not almakta fayda var.
 

Nürnberg, Almanya
Kartpostallık meydan Unschlittplatz.

* Nürnberg’in Köprüleri
Pegnitz Nehri ve nehrin içerisindeki adacıklardan dolayı bolca köprü bulunuyor şehirde. Sanki Nürnberg yeteri kadar güzel perspektifler sunmuyormuş gibi, bir de bu köprüler sayesinde daha da güzelleşiyor.


Nürnberg, Almanya
Nürnberg köprüleri.

Maxbrücke, Fleischbrücke ve Museum Bridge nehrin ayırdığı iki yakayı bağlarken; Kettensteg, Hangman's Bridge ve Karlsbrücke ise nehrin içindeki adacıkları iki yaka ile birleştiriyor. Birbirinden çok da uzak olmayan bu köprülerin hepsini gezmenizi öneririm. Tarihi 1595 yılına dayanan ve üzerindeki çatı örtüsüyle beraber kendine özgü bir köprü olan Hangman’s Bridge’i özellikle görmenizi tavsiye ederim. * St. Sebald Kilisesi Tarihi kent merkezinden kaleye doğru giderken, şehrin hafifçe yükseldiğini hissedeceksiniz. Bir de sivri kuleleriyle büyük St. Sebald Kilisesi’ni. Gotik özellikleriyle oldukça görkemli kilisenin içine girmeyi de ihmal etmeyin. Yüksek tavanları, sivri yüksek pencerelerini kaplayan renkli vitraylarıyla ve 14. yüzyıldan kalma devasa kilise orgu ile oldukça etkileyici bir iç mekana sahip.

Nürnberg, Almanya
Kilisenin vitraylı penceresi.

* Kaiserburg Kalesi (Nürnberg Kalesi)
Şehrin kuzeyinde, şehre hakim bir tepede yer alan kale kompleksinin tarihi Orta Çağ’a kadar dayanıyor. Kale surlarının etrafındaki yerleşimlerden geçerek kalenin iç avlusuna ulaşmak ve Nürnberg’i bir de bu açıdan görmek keyifli. Kaleye çıkmadan önce varacağınız meydanı çevreleyen yapılardan biri Nürnbergli meşhur ressam Albrecht Dürer’e ait. Bir müze olan bu yapı ziyaret edilebilir.
 

Nürnberg, Almanya
Albert Dürer evi ve bulunduğu meydan.

Farklı yapılardan, kulelerden ve Kaiserburg Müzesi'ninden oluşan kale kompleksini daha detaylı gezmek de mümkün. Kalenin her yerini ziyaret edebileceğiniz en kapsamlı bilet ücreti 14. Ben kış döneminde gittiğim için yapamadım fakat, kale surlarının üzerinde gezmek de mümkün, danışmaya sormanızda fayda var.

Nürnberg, Almanya
Nürnberg Kalesi.

* Nürnberg Şehir Surları ve Giriş Kapıları
Nürnberg’i çevreleyen şehir surlarını ve geçiş kapılarını gezmek de yapılacaklar arasında sıralanabilir. Şehre giriş kapılarından biri olan
Handwerkerhof, içerisindeki küçük çarşı ile özellikle çok keyifli.
 

Nürnberg, Almanya
Şehre giriş kapılarından en renkli olanı Handwerkerbof.

Nürnberg Noel Pazarı

Gelelim benim yolumun Nürnberg’e düşmesinin ana sebebi olan Noel pazarına! Aralık ayının 25’inde Hristiyanlar tarafından kutlanan Noel’den yaklaşık bir ay önce kurulan pazarlar, ülkeden ülkeye farklılık gösterse de değişmeyen bir şey var ki, o da renklere ve ışıltılara bürünen şehirlerin güzelliği!
Nürnberg’de Kasım ayının sonunda açılan Noel pazarını, 2-7 Aralık 2023 tarihleri arasında ziyaret ettim. Gitmeden önce acaba erken mi, yeteri kadar hareketlilik olur mu diye düşünürken gidince gördüm ki çoktan Noel ruhuna girilmiş!

Nürnberg, Almanya Noel Pazarı
Almanya'nın en iyi Noel pazarlarından biri Nürnberg.

Noel marketi olan Christkindlesmarkt, Nürnberg’in ana pazar meydanı olan Hauptmarkt’da kuruluyor. Hediyelik eşyalar, yılbaşı süslemeleri, el işi kıyafet ve oyuncaklar gibi çok çeşitlilik gösteren rengarenk stantlar gündüz ve gece açık (akşam 9’da toplanmaya başlıyorlar genelde). Hediyelik eşya stantları dışında nefis kokuların yayıldığı tezgahlar da mevcut. Yiyecek ve içilecek şeylerin çeşitliliği fazla ama Nürnberg Noel pazarının olmazsa olmazları; küçük ekmekler arasında, ayaküstü yemeğe elverişli servis edilen meşhur sosisi “bratwurst” ve 600 yıldan beridir ikram edilen, zencefilli ve tarçınlı bir çeşit kurabiye olan “gingerbread”. Tabii ki bir diğer Noel pazarı klasiği olan tarçınlı sıcak şarap “glühwein”i de unutmamak gerek! Her şehrin Noel zamanı kendi için hazırladığı özel sıcak şarap kupaları bulunuyor. Şarabınızı hangi stanttan alırsanız alın bu kupalar için depozito ödüyorsunuz ve şarabınız bitince kupayı geri verip depozitonuzu alıyorsunuz (aldığınız yere geri vermek zorunda değilsiniz, başka bir stantta da geri verebilirsiniz). 

Nürnberg, Almanya Noel pazarı
Noel pazarı klasiği sosisli ekmek ve sıcak şarap.

Ana meydan Hauptmarkt’ın yakınlarındaki Hans-Sachs Meydanı’nda çocuklara özel, daha küçük ölçekte bir başka Noel pazarı da bulunuyor. Çocuklar için kocaman bir atlı karınca ve çeşitli oyun alanlarıyla beraber yine hediyelik eşya ve yiyecek stantları bulunuyor. Bu iki Noel pazarını da hem gündüz hem gece gezmenizi tavsiye ederim, ikisinin de farklı bir atmosferi var.
Nürnberg, Almanya Noel Pazarı
Çocuklara özel Noel Pazarı.

Nürnberg'de Nerede, Ne Yenir?
Noel pazarını gezerken karşınıza çıkacak ekmek arası sosis, patates kızartması, zencefilli kurabiye, mısır, sıcak şarabı tadayım derken midenizin karman çorman olması çok olası çok olası, şimdiden uyarayım:). Normal bir restoranda, oturma düzeninde Nürnberg’in meşhur yiyeceği bratwurst’ü denemek isterseniz tarihi atmosferi ve lezzetli yemekleriyle iki tane restoran önerim olacak: Zum Gulden Stern: Geleneksel mimari örneği yarı-ahşap, iki katlı tarihi binada bulunan bu restoranı görünce ve içine girince zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz! Gitmeden rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır. Ben, normal akşam yemeği saatinden biraz daha erken gittiğim ve kısa süreli oturacağımı söylediğim için hemen yer ayarladılar ama nispeten büyük masayı bir Alman ve bir Uzakdoğulu ile paylaştım:). Servis edilen sosis sayısına göre tabak fiyatları değişmekle beraber, 6’lı sosis ve tipik bir Alman birası yaklaşık 14 tutuyor. 

Nüenberg Restoran Önerisi
Zum Gulden Stern'in tarihi binası.

Bratwursthäusle bei St. Sebald:   St. Sebald Kilisesi’nin hemen karşısındaki bu restoran da oldukça popüler olanlardan biri. Ortada yer alan büyük ocağı, ahşap iç mekanıyla bir diğeri kadar otantik olmasa da yine de güzel ve oldukça işlek bir restoran. Benle ilgilenen garson Türk olduğunu öğrenince orada çalışan bir diğer Türk garsonu getirip yemeğin yanında getirdikleri garnitürü açıklattı o yoğunluk arasında:). 6’lı sosis tabağı ve Alman birasının buradaki fiyatı da yaklaşık 15.

Nürnberg, Almanya Restoran Önerisi
Nürnberg'in meşhur yiyeceği bratwurst.


Finyas Taverne in der Altstadt: Yine sizi Orta Çağ’a götürecek bu restoran haritamda işaretlediğim ama gitme fırsatı bulamadığım bir seçenekti. Değerlendirmek isterseniz aklınızda bulunsun. Giderseniz yorumlarınızı buraya da yorum olarak yazın lütfen, merakımı giderin:). Ayrıca bu restoranın bulunduğu sokak olan Weißgerbergasse de ilginizi çekecektir. Geleneksel mimari örneği rengarenk, yarı-ahşap tarihi yapıların yan yana dizildiği bu sokak, Nürnberg'in en renkli sokaklarından biri. 

Hexenhäusle:
  Bizim çay bahçeleri gibi, bira bahçesi konseptine sahip Almanya’da, açık havada Alman biralarını tadabileceğiniz ve klasik Alman yemekleri yiyebileceğiniz bir mekan burası. Kalenin yakınlarında bulunan bu bira bahçesini, kale gezisinden sonra dinlenmek için değerlendirebilirsiniz. Benim kış dönemine denk gelen ziyaretimde buraya gitme fırsatım olmuyor ama sizin listenizde yer alabilir.

Nürnberg Gezilecek Yerler Harita

Gerek Noel pazarıyla gerekse tarihi kent dokusuyla oldukça keyif aldığım Nürnberg’i gezi planlarınıza eklemenizi tavsiye ederim. Hafta sonu gezisi için oldukça ideal büyüklükte bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Benim planladığım kalış sürem biraz daha uzun olduğu için yakınlardaki aşırı tatlı bir yerleşim olan Rothenburg ob der Tauber’i de gezi planıma ekliyorum. Onla ilgili yazıyı da çok yakında burada bulabilirsiniz. Olası Nürnberg geziniz için şimdiden keyifli keşifler! 

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez


İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez