Kotor Körfezi'nde Bir Tatlı Huzur Perast

Kotor'dan sadece 14 km mesafede ve küçük otobüslerle rahatça ulaşabileceğiniz, Kotor körfezinin en dar kısmında yer alan, 400'den az nüfusuyla küçük bir yerleşim Perast. Ufacık tefecik ama içi dolu turşucuk kıvamındaki Perast, kesinlikle görülmesi gereken bir yer bence. Kotor gibi UNECSO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiş, yine taş binalarla, dar taş sokakların yer yer merdivenlere dönüştüğü, keyifli bir sahil şeridi ve deniz sunuyor. Belli bir süre Venedik merkezli kent-devlet olan Venedik Cumhuriyeti'nin himayesinde olması mimarisini etkilemiş. Tipik Venedik barok mimari örnekleri yerleşimde görülmekte.

Perast, Karadağ
Kotor Körfezi'nin Perast'tan görünümü.

Kotor körfezinde yer alan St.George ve Our Lady of Rocks adaları Perast kıyısının biraz açığında yer alıyor. St.George adası; 12.yy'da yapılma bir manastır barındıran doğal bir ada iken, Our Lady of Rocks adası şapel barındıran yapay bir ada. Zaten çok güzel olan Kotor körfezi manzarasına bir de bu adalar eklenince bize de sahilde yer alan balık lokantalarından birinde Kotor körfezine sıfır, huzur dolu atmosfer içinde yemeklerimizi yiyip soğuk Karadağ biralarımızı yudumlamak kalıyor.

Kotor Körfezi, Karadağ
Körfezde yer alan adalar.

Perast'ı o kadar sevdik ki tekrar günübirlik gelme fikri hemen planımıza dahil oluyor. ikinci gelişimizde deniz, yani Kotor Körfezi odak. Geniş ve kumlu bir sahil vaad etmiyor Perast. Ama küçük beyaz taşlarla kaplı, dar bir sahil ve masmavi su tüm beklentilerimizi karşılıyor. Küçük bir işletmenin yer aldığı, şezlongların denizin dibine kadar yerleştirildiği ve kesinlikle Türkiye'deki gibi ticari kaygıyla insanların başında bitip para istedikleri bir düzen yok. Gidip oraya şezlonglara yerleşiyoruz ve hiç kimse yanımıza bile gelmiyor. Mekandan birkaç içecek alırken biz sezlongların parasını vermeyi hatırlatıyoruz garsona.

Perast, Karadağ
Keyif buna denir olsa gerek.

Çok keyifli ve sakin geçen yüzme-güneşlenme faslından sonra sahilde gezerken kano kiralanan bir yer görüyoruz ve Belgrad'ta kaptığımız kano tutkusuyla bu sefer tek başımıza açılmaktan hiç çekinmeden atlıyoruz kanolara. Perast'ta da çok sıcak kanlı, keyifli insanlarla muhabbet ediyoruz. Kano kiralayanlar da bunlardan bazıları. Önce St.George adasına gidiyoruz. Adanın arkasındaki küçük limana kanoları çıkartıp adada biraz dolanıyoruz.


Mayolarla manastıra giremeyeceğimiz ve kanodaki kutulardan kıyafetlerimizi çıkartıp giyinmeye üşendiğimiz için adada fazla durmadan, tekrar kanolara binip diğer adaya gidiyoruz. Yapay adadaki şapel binası Perast'ın kimliğini yansıtıyor. Tıpkı karadaki gibi beyaz taştan yapılmış binayı ve karşı kıyıdaki Perast'ı başka bir açıdan şeyredip artık güneş batarken daha da sakinleşen Kotor Körfezi'nde kanoyla kıyıya doğru ilerliyoruz. 
Güzel bir manzara eşliğinde, sakin ve huzurlu körfezde kano turu kesinlikle tavsiye edeceğim bir aktivite.

Kotor Körfezi'nde kano, Karadağ
Biz kano işine iyicene sardık:)

Perast'ta geçirdiğimiz keyifli ikinci günün ardından yine geldiğimiz gibi otobüsle Kotor'a dönüyoruz. Bindiğimiz otobüste, duraklara gelirken yanan "duracak" ışığını çok sonra fark ediyoruz. Gerçekten de "duracak" yazıyor! Galiba otobüsleri bizden almışlar:)

Güncel yazılardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz 
 instagram/sezinlegez
→ facebook/sezinlegez

Zaman:

25 Temmuz-3 Ağustos 2014

Rota:

İstanbul»Belgrad»Perast»Budva»Durmitor Milli Parkı»Priştine»İstanbul

Kadro:
4 kişi

Ulaşım:
İstanbul-Belgrad: Uçak (Pegasus ile 4-5 ay önce alınan biletlerle gidiş-dönüş 260 tl)

Belgrad-Podgorica: Tren
Podgorica-Kotor: Otobüs
Kotor-Perast-Budva: Minibüs/Belediye Otobüsü
Kotor-Durmitor: Özel araç (kaldığımız hostelin düzenlediği günübirlik tur)
Kotor-Bar: Minibüs
Bar-Priştine: Otobüs
Priştine-İstanbul: Uçak


Masraf:
Vize ücreti: Yok!

Seyahat sigortası: Yok!
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 260 tl (Pegasus)
Beldrad Konaklama: 28€ (2 gece)
Kotor Konaklama:73€ (4 gece) Old Kotor Hostel'de kaldık tavsiye ederim!
Budva Konaklama: 30€ Vidikovac Apartments adında küçük, temiz bir otelde kaldık. Şehrin yukarısında yer aldığı için biraz merdiven çıkmanız gerekiyor ama manzara harika!


1 kişi için uçak bileti dahil tüm harcamalar toplamı (yeme-içme dahil): 420€


Dikkat Edilmesi Gerekenler:
* Uçuşların çok çeşitlilik sunmadığı Balkanlar'da; gidiş ve dönüş noktalarınızı gezi zamanınızı öngörerek iyice araştırın. Bizim zamanımız vardı ama biletleri alırken mesafelerin bu kadar uzun ve yorucu olacağını düşünmemiştik. Düşündüğümüzden daha fazla zaman geçirdik bir şehirden başka şehre giderken. THY veya Air Serbia ile Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya direkt gidebilirsiniz veya yine Air Serbia seçeneği ile Kotor'a çok yakın küçük bir havaalanı olan Tivat'a gidebilirsiniz.

* Kosova ve Sırbistan arasındaki husumeti düşünerek bu ülkeler arasındaki geçişlerinize dikkat edin. Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmiyor hatta Kosova'yı haritalarda kendi ülkesinin bir bölümü olarak gösteriyor. pasaportunda Kosova damgası olan ziyaretçileri ülkesine kabul etmeyeceğini bildirmiş. Bizim gibi girişi Sırbistan'dan yapıp dönüşte Kosova üzerinden gelecekseniz bir sorun yok ama tersi yönde sorun yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu önemli detayı planlarınızı yaparken göz önünde bulundurmanızı ve resmi kurumlardan daha kesin ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.

Belgrad'ta
*Kalemegdan'ı gez ve War Island'a karşı gün batımını izle!
*Dünyadaki en büyük ortodoks kilisi olan St.Sava Temple'ı ziyaret et!
*Nicola Tesla müzesine git!
*Savamala bölgesinde bulunan Miksek House'a uğra (tasarım ürünleri seviyorsan)
*Tuna nehrinde kano yap!
*Zemun bölgesini gez!

Karadağ'da
*Kotor'un taş sokaklarında gez!
*Kotor'da, surlara çıkıp Kotor ve körfez manzarasını izle!
*Perast'ta, sahildeki restoranlardan birinde Kotor Körfezi'ne karşı yemek ye!
*Perast'ta Kotor Körfezi'nde yüz!
*Perast'ta kanoyla Körfezi gez, adalara git!
*Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara Kanyonunu zipline ile geç!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez