sezinlegez.com

Kaçkarlar

Zaman : Muhtelif Zamanlar:)
Rota     : Gito»Pokut»Sal»Ayder»Kavrun
Yapmadan Dönme
Galeri
 
Kaçkarlar; Bulutların Üstünde Gökyüzünün Altında

Pokut Yaylası

Palovit Vadisi'nde yer alan yaylalardan; Sal, Pokut, Hazindağ, Amlakit, Samistal, Kotençur, Palovit ve Apevanak'dan şimdilik sadece Pokut ve Sal Yaylası yer alıyor bu gezi yazısı dizisinde (diğerlerini de en kısa zamanda ekleme ümidiyle).

Pokut Yaylası Panaromik
                                                             Kamp yaptığımız tepede Pokut Yaylası'nı en üst noktadan seyrediyoruz.

 

Pokut Yaylasına 2013 ve 2014'ün yazında iki kere gittim. Pokut'u ilk ziyaretim; iki dağcı arkadaşımız Burak ve Köksal'ın önderliğinde Ayder, Pokut ve Kavrun'u kapsayan çadırlı, bol yürüyüşlü 3 günlük sıkıştırılmış bir yayla turuydu. İkinci gezim ise; lise arkadaşlarımdan birinin düğünü sonrası yaptığımız kahvaltıda "Ee hani yaylaya gidiyorduk? Hadi gidelim!" edalarıyla 1 saat içinde kendimizi yayla yolunda bulduğumuz kısa bir geziydi. İkinci sefer yaylaya serpilmiş pansiyonlardan birini ayarlayarak hem kamp hem de pansiyon seçeneğini deneyimlemiş oldum Pokut'ta. Bu gezi yazısı da bu iki ziyaretin harmanlanmış hali olacak.

                        Tepedeki çadırlarımız ve arkasında görülen Pokut'a komşu yayla Sal

 

İster çadır, ister pansiyon konaklamalı olsun tabii ki Pokut'a varış yolu hep aynı; Çamlıhemşin'den 1,5-2 saat süren, kıvrıla kıvrıla 2100 metreye yükselen zorlu bir stabilize yol. Ayder dışındaki tüm yaylalar için önceden belirttiğim uyarıyı burada da tekrarlıyorum; normal bir binek araçla çıkmanız mümkün değil Pokut Yaylası'na. Altı yüksek arazi aracı veya minibüsle ulaşabilirsiniz ancak (Yayla planı yaparken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar için hemen bir es verip bu yazıya göz atabilirsiniz). Kendine daha fazla güvenenler için de belirtmek gerek ki; yürüyüş mesafesi 5-6 saat. Bir yayla klasiği olarak; yol boyunca yine size muhteşem manzaralar, ladin ve çam ağaçları eşlik ediyor. Normalde 1800 metreden sonra ağaç türleri yetişmezken, aldığı Karadeniz yeli sayesinde 2100 metredeki Pokut'ta ağaç görebiliyoruz.

Pokut' Yaylası
                   Pokut Yaylası'nın yamaca dizili ahşap evleri. Fotoğraf: Özge Öncel Aydık*

 

Etrafı geniş ladin ormanlarıyla çevrili yaylanın mimarisini de etkiliyor bu özelliği; orman dokusu bulunmayan yaylaların yerel mimari örnekleri taş ağırlıklıyken Pokut'ta evler genelde ladin ve kestane ağaçlarından yapılmış. Geleneksel yayla evleri alt katta ahırın bulunduğu en fazla 3 odalı iken, yayla turizminin etkisiyle sonradan yapılan veya restore edilirken eklemeler yapılan evler daha fazla odaya sahip. İkinci gidişimde kaldığımız Demircioğlu Dağ Evi de buna bir örnek; oda sayısı fazla, üç katlı, ahşap ve taş dokusuyla güzel bir atmosferin yaratıldığı büyük bir yayla evi. Yaylada yer alan tüm pansiyonlar gibi burayı işleten aile de yaylanın veya yaylayı kullanan köyün yerlisi. Hazırladıkları akşam yemeğini yedikten sonra soba başında beraber çayımızı içip muhabbet ediyoruz. Adeta akrabalarına yatılı misafirliğe gitmiş kalabalık bir aileyiz:)

Pokut Yaylası
                                                            2.Pokut çıkarmasının kadrosu:)

 

Kaçkarları 360 derece gören konumuyla oldukça güzel ve özel yaylalardan biri Pokut. Önünüzde sıra sıra uzanan dağlarıyla, bir belirip bir kaybolan bulutlarıyla, sisiyle, yıldızlarla kaplı gökyüzüyle hem gece hem gündüz hafızanızdan silemeyeceğiniz görüntüler, hissiyatlar, anılar sunuyor.

Pokut'ta gün batımı
                                                                  Pokut Yaylası'nda gün batımı

 

Bence Pokut'ta kaçırmamanız gereken iki şey; güneşin doğuşu ve batışı. Kamp yaptığımızda yayla evlerinin yaslandığı yamacın tam tepesinde çadırımızı kurmak bize sırtın iki tarafındaki manzaraya da hakim olma şansı vermişti. Böylece batıdaki sıra dağların ardından batan güneşin muhteşem gösterisini kaçırmamış olduk. Size tavsiyem; o tepeye tırmanıp hem güneşin, katman katman dağların ve bulutların üzerinden batışını izlemeniz hem de Pokut'u en yüksek noktadan görme şansını yakalamanız.

Pokut Yaylası'nda gece
                Pokut Yaylası'nda gece bulutların dansı ve yıldızlar. Fotoğraf: Özge Öncel Aydık*

 

Güneşe veda ettikten sonra, yayla size irtifayı hatırlatıyor. Yavaşça serinlemeye başlayan hava, gecenin ilerleyen saatlerinde iyice kendini hissettiriyor. Çadırda kalmanız durumunda gökyüzüyle zaten etkileşim halinde olacaksınız ama pansiyonda konaklıyorsanız, gece kesinlikle sıkı giyinip dışarda biraz zaman geçirin; soğuk yayla havasını içinize çekin, kafanızı kaldırıp size göz kırpan yıldızları ve vadide biriken bulutları izleyin. Fotoğrafla ilgileniyorsanız, harika fotoğraflar çekmek için doğru yerdesiniz!

Pokut Yaylası'nda gün doğumu
 Kat kat giyinip sabah 5'te güneşi karşılamadan Pokut'tan dönmeyin:) Fotoğraf: Özge Öncel Aydık

 

O huzurlu ortam ve temiz hava insanın uykusunu şehire göre çok daha erken getiriyor. Nasılsa erken uyuyup erken kalkacaksınız ama yine de saatinizi 5'e kurup uyku mahmurluğuyla kat kat üzerinizi giyinip çiy düşmüş çimenlerle beraber güneşin dağların ardından öncü ışık hüzmeleriyle doğuşunu sakın es geçmeyin!

Pokut Yaylası
                                            Madem ki 2100 metredeyiz, neden zıplamayalım? :)

 

Pokut Yaylası
Zıplama konusunda insanüstü yetenekler sergileyen arkadaşımız karşısında photoshop'a sığındım:)

 

 

*Çektiği harika fotoğraflarından bazılarını burada paylaştığım yetenekli arkadaşım Özge Öncel Aydık'a teşekkürler! Birbirinden güzel fotoğraflarından oluşan portfolyosu ve iletişim bilgileri için web sitesine şöyle bir göz atabilirsiniz.

**Eylül 2016'da kendimizi tutamayıp yine çıktığımız Pokut Yaylası'nı ve yaptığımız kısa geziyi müthiş bir video haline getiren Burak Aydık'a teşekkürler! Bu aileden yetenek fışkırıyor:)