Mısır’ın En Meşhuru: Büyük Piramitler

Mısır’da antik zamanlardan kalma 100’ün üzerinde piramit olduğundan bahsediliyor ama kuşkusuz ki Mısır ve piramit denilince ilk akla gelen; Büyük Piramitler yani Gize Piramitleri! MÖ 2000’li yıllarla tarihlenen “Eski Krallık” döneminin başlarında yapılan Mısır'ın en meşhur piramitleri: ‘Antik Dünyanın 7 Harikası’ listesinde yer alan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran tek yapı!

Mısır Piramitleri
Mısır'ın en meşhur piramitleri: Gize Piramitleri.

Büyük Piramitler 4500 yılı aşıp günümüze kadar gelmişken, bizim İstanbul’dan Gize’ye gitmemek gibi bir durumumuz tabii ki olamaz, olmamalı:). Kahire’den başlayan bir haftalık Mısır gezimizin en heyecan verici duraklarından biri olacağını tahmin ettiğimiz Gize Piramitleri için Kahire’den yola çıkıp, Nil’in karşı kıyısına geçiyoruz.

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez

Mısır Piramitleri Nerede?
Büyük Mısır Piramitleri başkent Kahire’ye 23 km uzaklıkta yani yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunuyor. Bu yakınlığa bir de bölgenin düz coğrafyası eklenince Kahire’deki yüksek bir noktadan Gize Piramitleri’ni görmek bile mümkün oluyor. Kahire’yi gezerken, bir tepe üzerine kurulmuş olan Citadel’den kent manzarasını izlerken, bir anda uzaktan piramitleri görmek beklenmedik, hoş bir sürpriz olmuştu bizim için.

Kahire gezi notları ve fotoğraflara buradan da ulaşabilirsiniz  Kahire Gezi Notları

Mısır Piramitlerine Nasıl Gidilir?
Kahire Müzesi’nin arka tarafında bulunan duraklardan kalkan 355 ve 357 numaralı otobüslerle Gize Piramitleri’ne gitmek mümkün. Ama piramitlerin birbirlerine çok da yakın olmadığı ve alanın büyüklüğü düşünülürse fazlaca yürümeyi göze almalısınız. Orada faytonlarla veya develerle gezmeniz de mümkün ama tahmin edersiniz ki bu seçenek oldukça turistik.

Mısır Piramitleri
Piramitlerin nostaljik ulaşım araçları develer.

Kahire’den günübirlik Gize turlarına katılmanız da mümkün ama ulaşım konusunda tavsiye edeceğim seçenek bizim de yaptığımız gibi Kahire’den şoförüyle beraber araç kiralamanız. Sadece araç kiralamanızı Mısır koşullarında pek tavsiye etmiyorum çünkü trafiği İstanbul’dan da kaotik olabiliyor.

Mısır Piramitleri Hakkında Bilgi
Büyük Piramitler’in nerede olduğunu ve nasıl gideceğimizi öğrendikten sonra asıl soruya “Oraya neden gidelim?”e geleyim. Ama öncesinde mantığını oturtmak için Antik Mısır’dan biraz bahsetmek gerek diye düşünüyorum:

 Antik Mısır hükümdarları olan firavunların; gök/güneş tanrısı olan Horos’un yeryüzündeki simgesi ve güneş tanrısı Ra’nın oğlu olduğuna inanılıyordu. Yani firavunlar bir insandan öte, tanrıydı aslında.

 Antik Mısır’da ölümden sonra yaşam inancı vardı ve ölen kişinin bu sonsuz yaşama kavuşabilmesi için öncelikle fiziksel olarak bedeninin de olması gerekiyordu çünkü dirildiğinde o bedeni kullanacağına inanıyorlardı. Ölümden sonra bedenin korunabilmesi için mumyalama denen, pek de basit olmayan ve 60-70 gün süren işlemler uygulanıyordu. Rahatsız edici olma potansiyeli olsa da bu mumyalama işlemini biraz detaylandırmak istiyorum çünkü gerçekten çok enteresan. İtalik kısım tamamen bu işlemin detayı o yüzden isteyen o paragrafı atlayabilir (seçmeli sansür:)).

mısır mumya
Temsili mumyamız Kahire Müzesi'nden.

Mumyalama Nasıl Yapılıyordu?
Önce ölünün bedeni temizlenip iç organları çıkarılırmış ki bu işleme önce beyinden başlanırmış. Burun kıkırdağı kırılıp çengeller yardımıyla beyin, burun boşluğundan çıkartılıp yerine keten tampon ve talaş doldurulurmuş. Çıkarılan tüm organlar da temizlenip, mumyalanıp “kanopus” denilen kaplarla mezara konurmuş. Vücutta bırakılan tek organ kalp olurmuş çünkü ölünün sonsuz yaşama geçebilmesi için kalbin tanrılar tarafından tartılıp onaylanması gerekirmiş (kalbi yeterince iyi olmayanlar ise cezasını çekmek üzere timsaha dönüştürülürmüş. Timsahlara başka gözle bakmaya başlayabiliriz artık!
). Sonrasında deri ve kemik olarak kalan bedenin, suyundan arındırılması işlemine geçilirmiş. Göğüs boşluğu ve karın; kum, saman, odun ve bez parçalarıyla doldurulup kapatılan vücut, meşhur yatış şekline (eller göğüste veya karında birleştirilmiş) getirilip tuz ve karbonat karışımı bir madde içerisinde 40 gün bekletilirmiş. Bu işlem sonrasında beden ağırlığının yaklaşık %75’ini kaybedip, sararırmış. Sonrasında ise yaklaşık 15 gün süren, reçineye batırılmış bez şeritlerle tüm vücudun 3 kat sarılması gerçekleştirilirmiş. Ahşap veya taştan yapılan lahite yerleştirilen mumyaya, kendi yüzünün çizildiği bir maskenin yerleştirilmesiyle ve lahitin kapatılmasıyla mumyalama işlemi son bulurmuş. Nasıl? Rahatsız edici olduğu kadar etkileyici de değil mi? Günümüze kadar ulaşmayı başaran firavun mumyalarından bu işlemin aynı zamanda ne kadar da başarılı olduğunu anlayabiliyoruz. Şimdi tekrar kaldığım yerden devam ediyorum.

mısır mumyaları
Mumyalanan bedenlerin içine konuldukları taş lahit örnekleri.

• Hem hükümdar hem de tanrının yeryüzündeki temsilcisi olan firavunların bedenleri ölümden sonraki yaşama hazırlanırken, sonsuzluklarını pekiştirecek anıt mezarlar da onlar hala hayattayken inşa edilmeye başlanırmış.

• Ölümden sonra sonsuz yaşam inancından dolayı ölen kişilerin dirildiklerinde kullanmaları için kişisel eşyaları da mezarlarına konulurmuş. Bir servet değerinde olabilen bu kişisel eşyalar da Mısır’daki antik mezar hırsızlığının sebebi oluyor tahmin edersiniz ki.

tutankamon mezarı
Tutankamon'un altın lahiti mezardaki değerli eşyalara iyi bir örnek.

• Genel bilgilerden sonra asıl konumuz olan Gize Piramitleri özelinde devam ediyorum: Farklı firavunlar tarafından farklı zamanlarda anıt mezar olarak yaptırılan devasa piramitler isimlerini firavunlarından alıyorlar. Üç tane piramitten oluşan Büyük Mısır Piramitleri’nin isimleri; Keops Piramidi (bir diğer adı da Khufu), Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi.

• Bu üç piramidin de Dünyanın 7 Harikası listesinde yer aldığına dair bilgi aslında tam anlamıyla doğru değil. Çünkü üç piramitten sadece Keops Piramidi dünyanın 7 harikasından biri sayılıyor. Antik dünyanın en önemli 7 yapısının yer aldığı bu listeden sadece Keops Piramidi günümüze kadar gelebilmeyi başarmış.

Mısır Piramitleri
Piramitler ve develer, Gize'de tipik bir gün...

• Üç piramit de neredeyse hatasız bir şekilde kuzeye göre hizalanmış. Bu da 4500 yıl önceki bilim ve teknoloji imkanları düşünüldüğünde oldukça etkileyici bir detay.

• Bu üç piramitten en büyüğü ve en eski yapılanı olan Keops Piramidi’nin; 25 bin kişinin çalışmasıyla, 20 yılda inşa edilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

• Kefren Piramidi’nde kireçtaşı blokları kaplayan koruyucu katmanın bir bölümü bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş. Yani piramitlerin orjinali, ek kaplama katmanından dolayı çok daha pürüzsüz ve net geometriye sahipmiş.

Piramitlerle ilgili çok daha sürreal düşünceler, tahminler tabii ki mevcut ama işin ‘magazin kısmını’ kişisel merakınıza bırakıp piramitlerin içine götürmek istiyorum sizleri. Ama öncesinde giriş biletleri ile ilgili kısa bir bilgi ekleyeyim.

Mısır Piramitleri Giriş Biletleri
Giriş biletleri ziyaret etmek istediğiniz yerlere göre çeşitlilik gösteriyor. Üç ana piramitten iki tanesini ve Khufu Güneş Teknesi Müzesi’ni kapsayan biletin ücreti 500 Mısır poundu yani yaklaşık 30
$. Üçüncü piramide girmek için ekstradan 150 Mısır poundu değerinde bir bilet daha almanız gerekiyor ama şahsi fikrim iki piramidi görmenin yeterli olacağı açıkçası.

Piramitlerin İçi Nasıl?
Büyük piramit örneğinden gidersek; kenarları yaklaşık 230x230 metrelik bir kare oluşturan ve 138 metre yükselen, yaklaşık 5.9 milyon ton ağırlığında devasa bir kütle aslında. Kireç taşı bloklarının üst üste yerleştirilmesiyle oluşan piramitlerin içinde; kral ve kraliçe mezar odaları yanında havalandırma kanalları, dehlizler ve kaçış tüneli gibi teknik hacimler da bulunuyor. Bu kısımları piramidin içindeyken algılamak pek de kolay değil, aşağıdaki piramit kesiti bu konuda oldukça açıklayıcı bir görsel.

mısır piramitleri
Piramidin içindeki mekanların yerleşimi (kaynak: wikipedia.com).

Dehlizler, kelimenin tam anlamıyla iki büklüm halde tırmandığınız, klostrofobik insanların pek de hoşlanmayacağı yerler. Büyük galeri ise biraz soluklanabileceğiniz ve taşların nasıl birbirleri üzerine bindirildiğini gözlemleyeceğiniz, etkileyici bir hacim. Piramidin kalbine, firavun odasına ulaşmadan önce son kez iki büklüm ilerleyip ön odayı da geçiyoruz ve hedefe varıyoruz. Karanlık bir küp içerisindeyiz ve içeride sadece firavunun lahitinin konduğu, taş bir sanduka var. Algılarımı ilk uyaran şey; içerideki havanın azlığı ve daha da artan ısı oluyor. Duvarlarda ne bir yazı ne de bir hiyeroglif bulunuyor. Belki ortamın gizemini arttırmak için bilinçli yapılmış bir tercih ama içeride yeterli bir ışıklandırma dahi bulunmuyor.

mısır piramitleri
Dehliz ve büyük galeriden kareler.

Piramitten çıkış için yine aynı yol, iki büklüm şekilde izleniyor ve o devasa taş yığınının içinden, küçük bir boşluktan çıkıyoruz. Dışarıda bizi bekleyen aracımızla diğer piramide doğru yol alıyoruz. Etrafta faytonlar ve sıra sıra develerin yol aldığı küçük gruplar görülüyor uzaklarda. Alan tamamen kumlardan oluşan dümdüz bir çöl aslında. Gezdiğimiz büyük piramitle benzer olan ikinci piramidin içinden özellikle bahsetmeden gezeceğimiz son yer olan Khufu Tekne Müzesi’ne geçiyoruz.

Khufu Tekne Müzesi
Firavun Khufu’nun güneş teknesinin yer aldığı müzeye girişte ketenden yapılmış, çok kullanımlık, kocaman galoşlarımızı giyiyoruz ki böyle bir galoşla ilk defa karşılaşıyorum açıkçası:). Khufu Piramidi’nin yakınında gömülü olarak bulunan güneş teknesinin milattan önce 2500 yılında gömüldüğü tahmin ediliyor. 1954 yılında bulunan bu antik kalıntı için 1985 yılında modern, hatta o zamana göre futuristik sayılabilecek bu yapı yapılmış. Üç katlı müze binasının ortasında askıda sergilenen 43 metrelik güneş teknesinin etrafında gezerek, farklı açılardan bu antik tekneyi gözlemlemek mümkün.

Giza Piramitleri
Firavun Khufu'nun güneş teknesi. 

Güneş teknesi de ne oluyor diye sorarsanız yine Antik Mısır inançlarına geri döneyim. Ölümden sonra dirilecek olan kralın, güneş tanrısı Ra ile birlikte cennette seyahat edeceği araçlar olarak düşünülüyormuş bu tekneler. Firavunun yeniden dirildiğinde kullanacağı diğer eşyalar gibi tekneler de onlarla beraber gömülürmüş.

Büyük Gize Sfenski
Gize platosundaki son gezi noktamız piramitlerin koruyucusu olarak inşa edildiğine inanılan, aslan bedenine ve insan başına sahip mitolojik bir canlının heykeli olan sfensk. 43 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindeki kireç taşından yapılmış bu heykel, dünyadaki en eski ve en büyük heykel olma özelliğini taşıyor.

mısır piramitleri
Sfensk ve tipik bir turistik pozla bendeniz.

Sadece belgesellerde izlediğimiz 4500 yıllık ihtişama kendi gözlerimizle tanıklık ettiğimiz, piramitlerin dar dehlizlerinde ilerleyip mezar odalarına ulaştığımız, bolca “nasıl?” sorusuyla doldurduğumuz unutulmaz bir gün ve deneyimi burada sonlandırıp Kahire’ye geri dönüş yoluna geçiyoruz. Önceden de belirttiğim gibi; gerek piramitler, gerekse diğer firavun mezarlarındaki eşyaları da görmek için Kahire Müzesi’ni ziyareti es geçmeyin. Olası Mısır geziniz için şimdiden keyifli geziler!

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez

Zaman:
25 Ekim-01 Kasım 2019

Rota:
İstanbul
»Kahire»Gize»Luksor»Hurgada»İstanbul

Kadro:
5 kişi

Ulaşım:
İstanbul-Kahire: Uçak (Aegean Airlines ile Atina aktarmalı 175 
$)
Kahire-Luksor: Otobüs (Go-Bus firması 15 
$)
Luksor-Hurgada: Otobüs 
(Go-Bus firması 8 $)
Hurgada-İstanbul: Uçak (Pegasus Havayolları 705 TL)

Masraf:
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 1700 TL
Vize ücreti: 170 TL
Seyahat sigortası: Yok (konsolosluğun böyle bir talebi yok)
Araç kiralama: 160 
$ (Kahire'de ve Gize'de 2 gün boyunca araçla gezdik. Şoförle beraber lüks aracın günlük ücreti: 80 $)
Kahire Konaklama: Yok (Kahire'de yaşayan arkadaşımız bizi misafir etti)
Hurgada Konaklama: 90 
$ (4 gece konakladığımız otel gayet güzeldi. Tavsiye edebilirim: Sky View Suit Hotel) 
Hurgada günlük tekne kiralama: 120 $ (kişibaşı 20 $)
Müze giriş ücretleri: 85 $ (Kahire ve Luksor'da girdiğimiz tüm müze ve tapınak giriş ücretleri)
________________________________________________________________________________
6 günde toplamda yapılan harcalamalar: 40
$

1 kişi için her şey dahil gezi maaliyeti yaklaşık: 4000 TL

* Gize Piramitlerini ziyaret etmeden!
* Kahire'deki Mısır Müzesi'ne gitmeden!
* Kahire tarihi kent merkezinde gezmeden!
* Kahire'deki Zuwalya Kapısında kulelere çıkıp, kenti seyretmeden!
* Luksor'daki tapınakları ziyaret etmeden!
* Luksor Krallar Vadisi'ndeki kral mezarlarını görmeden!
* Kızıldeniz'de yüzmeden!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez