sezinlegez.com

Kaçkarlar

Zaman : Muhtelif Zamanlar:)
Rota     : Gito»Pokut»Sal»Ayder»Kavrun
Yapmadan Dönme
Galeri
 
Kaçkarlar; Bulutların Üstünde Gökyüzünün Altında

Kavrun Yaylası

Ayder'den kıvrıla kıvrıla yukarı çıkan toprak yoldan yaklaşık 1 saat devam ettikten sonra Kaçkarlar'ın en büyük ve en yüksek yaylalarından biri olan Kavrun'a varıyoruz. Varış şeklimiz; konforun ve güvenliğin taban, eğlencenin ise tavan yaptığı, kamyonet kasasında yolculuk! Karadeniz köylerinde ve yaylalarında gerek zorunluluktan gerekse eğlencesine, bizim gibi araçlarının kasasında kısa seyahatler yapanları görmeniz kuvvetle muhtemel. Kiraladığımız aracın içerisinde yer olmasına rağmen kasaya, sırt çantalarımız ve kamp eşyalarımızın yanına atıyoruz kendimizi. 360° Kaçkarlar manzarasıyla püfür püfür yolculuğumuzda biz çok eğlenirken, yol boyunca arkamıza denk gelen araçlardaki yolcuları da eğlendirmeyi ihmal etmiyoruz. İşin komik kısmı, özel bir çaba sarfetmeden sadece oradaki varlığımız bile özellikle tur araçlarındaki yolculara neşe kaynağı oluyor; el sallıyorlar, fotoğraf çekiyorlar... Yoğun araç trafiğinde tesadüfen hemen arkamıza denk gelen arkadaşlarımızın araçlarından çektiği aşağıdaki fotoğraf elimize ulaşınca, insanların tepkileri daha bir anlam kazanıyor:)

Kavrun yaylasına doğru
Karadenizde tipik yolculuk şekli; kamyonet kasasında yolculuk! min.güvenlik&konfor/max.eğlence:)

 

Bu da benim gördüğüm yol boyunca
                             Dışarıdan görünenin yanında, bu da benim gördüğüm yol boyunca:) 

 

2300 metre rakımdaki Kavrun Yaylası; Aşağı ve Yukarı Kavrun olarak iki bölüme ayrılıyor. Kaçkarlar'a kuzey zirve rotasında, araçla ulaşılan son nokta olan Kavrun, dağcıların ana kamp noktası gibi. Yayladaki konaklama ve yeme-içme için tek seçenek Şahin Pansiyon. Pek çok dağcılık klubünün flamalarıyla dolu pansiyonun ne kadar uğrak bir yer olduğu anlaşılıyor. Şahin Pansiyon, bizim de ana kampımız oluyor. Binanın hemen arkasında, vadi manzarasına hakim, sakin bir noktada çadırımızı kuruyoruz. Bizi karşılayan sisli hava, akşama doğru iyice serinliyor. Aylardan temmuz ama bana mısın demiyor 2300 metrede! Bu noktada tekrarlıyorum ki; yaz kış demeden soğuğa hazırlıklı gidilmesi gerek tüm Kaçkar yaylalarına.

kamp alanımız
                                                     2 gün boyunca vadi manzaralı evlerimiz

 

Geniş bir vadi ve bu vadinin iki yakasına da üst üste dizilmiş kutu gibi duran evlerle, yoğun nüfuslu bir yayla tablosu çiziyor Kavrun. Etrafta bir tek ağacın bile bulunmadığı yaylada evler; tek katlı ve genelde yapı malzemesi olarak taş kullanılmış. Doğal koşulların mimariyi nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini bir kere daha gösteriyor Kavrun Yaylası. Ağacın bol olmasıyla ahşabın genel yapı malzemesi olarak kullanıldığı Doğu Karadeniz evlerinin yerini yaylada taş evler alıyor.

Kavrun Yaylası
                                                                                                Panaromik Kavrun Yaylası manzarası

 

Kavrun'dan 5-6 saatlik bir tırmanışla Kaçkarların zirvesine kuzey rotasından ulaşabilirsiniz. Veya bizim gibi; dağcılık konusunda pek iddialı değilseniz birkaç saatlik trekking ile muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde, Kaçkarlar zirvesini bir tablo gibi izleyebileceğiniz buzul gölü Gelgelan'a ulaşabilirsiniz. Kaçkarlar'ın milli park ilan edilmesinde önemli bir rolü bulunan buzul gölleri; yaklaşık 10,000 yıl önce eriyen buzullar sebebiyle oluşmaya başlayan coğrafik çöküntülerin eriyen minareller, çökeltiler ve su ile dolmasıyla oluşmakta. Yani önümüzde muhteşem manzarasıyla uzanan Gelgelan Buzul Gölü'nün, zihnin sınırlarını zorlayan bir geçmişi de bulunuyor! Göl; temmuzda bile ayağınızı sadece kısa bir süreliğine içinde tutabileceğiniz kadar soğuk. Kendine güvenenler göle girmeyi deneyebilir ama biz almadık:) Gölün arkasında yükselen ve göle yansıyan; karın eksik olmadığı, sivri, kayalık zirvesiyle ihtişamlı Kaçkarlar, ürkmeyle karışık bir hayranlık uyandırıyor. Bu manzaranın, temiz havanın ve güneşin tadını çıkarttıktan sonra dönüşümüzü de hesaba katarak Kavrun'a doğru yola koyuluyoruz. Bizim liderimiz, o coğrafyayı çok iyi bilen ve profesyonel bir dağcı olan arkadaşımız Burak'tı o yüzden hiçbir tedirginlik yaşamadık. Coğrafya hakkında fazla bilginiz yoksa bu tarz doğa yürüyüşleri ve zirve yapmak konusunda temkinli olmanızı tavsiye ederim çünkü doğada kaybolmak bilmeyenler için çok basit ve olası.

Buzul gölü Gelgelan'a doğru
                                                                 Buzul gölü Gelgelan'a doğru...

 

Dinlenme zamanı
                                                                                               Kaçkarlar'da soluklanmak böyle birşey...

 

Uzun yürüyüşten sonra akşam soluğu Şahin Pansiyon'da alıyoruz tabii ki. Gece yapılacak çok seçenek sunmuyor Kavrun Yaylası. Bol oksijenli, az basınçlı havanın da etkisiyle erkenden uykunuz geliyor zaten. Buz gibi havada çadırlarımızda geceyi geçiriyoruz ve tabii ki ertesi gün erken başlıyor yaylada. Kalkıp kahvaltımızı yaptıktan sonra bizim kısacık Kavrun Yaylası ziyaretimizin maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Çadırları, çantaları toparlayıp pansiyonun önünde Ayder'e gidecek minibüsü bekliyoruz. Toprak yolda sallanarak giderken arkamızda vadiyi bırakıyoruz ama manzaralar, deneyimler ve hisler bundan sonra hep bizimle olacak.

Buzul gölü ve Kaçkarlar zirvesi
                                                         Kaçkarlar zirvesi ve buzul gölü Gelgelan

 

Bu bölgenin ve doğal zenginliklerinin kaderini değiştirecek bir mevzudan da bahsetmeden geçmemek gerek kanısındayım. Malumunuz; Yeşil Yol Projesi. Bölgedeki turizm faaliyetlerini arttırmak gerekçesiyle; Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin olmak üzere 8 tane ilin önemli yaylaları karayolları ile birbirine bağlanmak isteniyor. Kavrun Yaylası da bu soru işaretleriyle dolu projenin hedeflerinden biri. İronik bir şekilde projenin adı "yeşil" olmasına rağmen ekolojik kaygılarla alakası olmayan, aksine rant kaygılarının şekillendirdiği Yeşil Yol'a yerel halkın büyük tepkisi olmuştu. Eminim ki siz de televizyonlarda ve gazetelerde geniş yer tutan haberleri görmüşsünüzdür; iş makinelerinin önüne atlayan ve bilge bir köylü olarak sistemi sorgulayan Havva Nine'yi... Halkın protestoları yasal süreçle de desteklendi. Doğa lehine kararlar görmezden gelindi, insanlar kendi topraklarında hırpalandı... Hukuk savaşında 14.01.2016 tarihli son karar yürütmeyi durdurma. Son haberler güzel ama uygulanır mı uygulanmaz mı bu bir muamma tabii ki. Ranta, göz kırpmadan feda edilebilen bu zenginlikleri ve gelecek nesillerin emanetini savunan güzel insanlarımız, modern kahramanlarımız var. Kara pelerinli değil ama bazen kara lastik ayakkabılı, kocaman yürekli...

Karadeniz isyanda!
Modern dünyanın kahramanları; kara pelerinli değil ama bazen karar lastik ayakkabılı... (fotoğraf:DHA)

 

Bu mevzuyla ilgili daha çok bilgi okumak isterseniz Fırtına İnisiyatifi'nin sayfasında bolca detaylı bilgiye ulaşabilir ve bu süreçte yaşananlara dolaylı olarak tanıklık edebilirsiniz.

 

Daha çok fotoğraf için galeriye göz atmayı unutmayın!;)