Karadağ'ın Kıymetlisi Kotor

Kosova'dan sonra dünyadaki 2. en yeni ülke olan Karadağ'ın başkenti Podgorica'dayız. Uzun tren yolculuğunun üzerine bir de otobüs yolculuğu yapıyoruz ve 3 saat sonunda hedefimiz Kotor'a varıyoruz. Eski kent merkezinin biraz dışında bulunan otobüs terminalinden, eski kenti saran surlara 10-15 dakikalık bir yürüyüşle varıyoruz. Toplamda üç tane girişi olan suriçi yerleşime, ana giriş olan Sea Gate/West Gate'den giriyoruz. İçeri girer girmez "İşte bu!" diyorum. Taş binalar, dar sokaklar, küçük meydanlarla bir ortaçağ kale şehri. Dubrovnik ve Split'e çok benziyor Kotor, ama onlardan çok daha küçük.

Kotor, Karadağ
Kotor'a adım attığımda karşılaştığım manzara.

Birkaç hafta önce benzer bir gezi yapan Hint arkadaşım Su'dan aldığım tavsiye üzerine rezervasyon yaptırdığım Old Town Hostel'i dar sokaklarda dolanarak buluyoruz. 13. yüzyılda yapılmış taş bir bina hostelimiz. Oldukça bakımlı, temiz ve güzel hostel'de gezgin trafiği çok fazla ama hostel ruhunu yakalamış sahibi Marco herkesle ilgileniyor. Kalmanızı kesinlikle tavsiye edeceğim bir yer...

Kotor, Karadağ
Odamızın manzarası.

Sarp, yüksek bir dağın eteğinde, Kotor Körfezi'nin kıyısında kurulmuş şehir. Avrupa'daki en güzel körfez olarak nitelendirilen Kotor körfezi, Kotor ve Perast yerleşimleri de dahil olmak üzere tamamen UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiş. Küçük meydanları birbirine bağlayan dar, taş sokaklarında kaybolup bir şekilde kendinizi yine başladığınız meydancıkta bulacağınız, sokak müzisyenlerinin keman melodileri eşliğinde keyifle zaman geçireceğiniz çok farklı bir atmosfer sunuyor Kotor. Suriçinden çıkıp sahil kısmında da güzel vakit geçirilebilecek, oldukça hareketli bir yer. Gündüz Kotor körfezi manzarasını büyük ölçüde kapatan cruise gemileri pek eksik olmuyor. Akşam ise günübirlik turlarla gelip şehri gezen turistlerden arınıyor Kotor ve daha sakin oluyor sokaklar.

Kotor, Karadağ
Tepedeki kilise ve fonda Kotor Körfezi manzarası.

Gündüz; yamacına kurulduğu dağın peyzajında kaybolan fakat dikkatli gözlerden kaçmayan, akşam ise yapılan aydınlatma ile görmemenin imkansız olduğu surlar, yerleşimde yapılabilecek başka bir aktivite daha sunuyor. 1350 basamakla şehirden 4.5 km yükseğe çıkıp muhteşem bir Kotor ve körfez manzarasına ulaşabilirsiniz. Bu zorlu parkurda yarı yolda bulunan 1518 tarihinde yapılmış Church of Our Lady of Remedy kilisesi iyi bir dinlenme noktası oluyor. Birkaç saat süren tırmanış sonrası en tepe noktada yer alan St. John kalesine ulaşınca tüm o yorgunluğa değecek bir manzarayla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Kotor, Karadağ
Tepeye çıkan merdivenler ve eski kent yerleşiminin çatıları.

İhtiyacınız olması halinde kullanabileceğiniz bir alışveriş merkezi de bulunmakta eski kent merkezinin kuzey çıkışının olduğu yerde. Sabahları ana girişin hemen yanında yer alan halk pazarı ise bizim taze kahvaltılıklar alıp hostelimizde adeta Türk havası estirerek yaptığımız kahvaltıların kaynağı oluyor.

Kotor, Karadağ
Kotor sokakları.

Karadağ'da para birimi olarak euro kullanılıyor. Belgrad sonrası elimizde kalan Sırp dinarlarını bozdurmak için suriçinde yer alan bankalara gidiyoruz ama sadece bir tanesi Sırp dinarını euroya çeviriyormuş. Ana girişin bulunduğu meydan olan Oruzja meydanında yer alan Komercijalna Bank'ta Sırp dinarlarınızı euro'ya çevirebilirsiniz.Günübirlik yaptığımız Durmitor turunu ve 1 gün Budva'da kaldığımızı saymazsak gezimizin bundan sonraki 5 gününü Kotor'da kalıp civar yerlere günübirlik giderek geçiriyoruz.

Zaman:

25 Temmuz-3 Ağustos 2014

Rota:

İstanbul»Belgrad»Perast»Budva»Durmitor Milli Parkı»Priştine»İstanbul

Kadro:
4 kişi

Ulaşım:
İstanbul-Belgrad: Uçak (Pegasus ile 4-5 ay önce alınan biletlerle gidiş-dönüş 260 tl)

Belgrad-Podgorica: Tren
Podgorica-Kotor: Otobüs
Kotor-Perast-Budva: Minibüs/Belediye Otobüsü
Kotor-Durmitor: Özel araç (kaldığımız hostelin düzenlediği günübirlik tur)
Kotor-Bar: Minibüs
Bar-Priştine: Otobüs
Priştine-İstanbul: Uçak


Masraf:
Vize ücreti: Yok!

Seyahat sigortası: Yok!
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 260 tl (Pegasus)
Beldrad Konaklama: 28€ (2 gece)
Kotor Konaklama:73€ (4 gece) Old Kotor Hostel'de kaldık tavsiye ederim!
Budva Konaklama: 30€ Vidikovac Apartments adında küçük, temiz bir otelde kaldık. Şehrin yukarısında yer aldığı için biraz merdiven çıkmanız gerekiyor ama manzara harika!


1 kişi için uçak bileti dahil tüm harcamalar toplamı (yeme-içme dahil): 420€


Dikkat Edilmesi Gerekenler:
* Uçuşların çok çeşitlilik sunmadığı Balkanlar'da; gidiş ve dönüş noktalarınızı gezi zamanınızı öngörerek iyice araştırın. Bizim zamanımız vardı ama biletleri alırken mesafelerin bu kadar uzun ve yorucu olacağını düşünmemiştik. Düşündüğümüzden daha fazla zaman geçirdik bir şehirden başka şehre giderken. THY veya Air Serbia ile Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya direkt gidebilirsiniz veya yine Air Serbia seçeneği ile Kotor'a çok yakın küçük bir havaalanı olan Tivat'a gidebilirsiniz.

* Kosova ve Sırbistan arasındaki husumeti düşünerek bu ülkeler arasındaki geçişlerinize dikkat edin. Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmiyor hatta Kosova'yı haritalarda kendi ülkesinin bir bölümü olarak gösteriyor. pasaportunda Kosova damgası olan ziyaretçileri ülkesine kabul etmeyeceğini bildirmiş. Bizim gibi girişi Sırbistan'dan yapıp dönüşte Kosova üzerinden gelecekseniz bir sorun yok ama tersi yönde sorun yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu önemli detayı planlarınızı yaparken göz önünde bulundurmanızı ve resmi kurumlardan daha kesin ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.

Belgrad'ta
*Kalemegdan'ı gez ve War Island'a karşı gün batımını izle!
*Dünyadaki en büyük ortodoks kilisi olan St.Sava Temple'ı ziyaret et!
*Nicola Tesla müzesine git!
*Savamala bölgesinde bulunan Miksek House'a uğra (tasarım ürünleri seviyorsan)
*Tuna nehrinde kano yap!
*Zemun bölgesini gez!

Karadağ'da
*Kotor'un taş sokaklarında gez!
*Kotor'da, surlara çıkıp Kotor ve körfez manzarasını izle!
*Perast'ta, sahildeki restoranlardan birinde Kotor Körfezi'ne karşı yemek ye!
*Perast'ta Kotor Körfezi'nde yüz!
*Perast'ta kanoyla Körfezi gez, adalara git!
*Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara Kanyonunu zipline ile geç!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez