Yeşilin Sonsuz Tonu: Borçka Karagöl

Cennetin yeryüzü şubesi gibi duran ve sadece fotoğraflarına bakmanın bile insanda sonsuz bir huzura sebebiyet verdiği bir doğa harikasına götürüyorum sizleri bu yeni yazımda. İstikamet; yeşilin sonsuz tonuyla Borçka!

Artvin Borçka Karagöl
Yeşilin sonsuz tonuyla Borçka Karagöl.

Doğu Karadeniz’in ve ülkemizin bir ucu olan, yağmuru bol ve dolayısıyla yeşili bol ili Artvin’in doğa güzelliklerine instagram hesabımda bolca yer veriyorum ama gezi rehberi niteliğinde, daha detaylı yazıları da web sitem için hazırlamayı es geçmiyorum. En son yazımda sizi Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl’e götürmüştüm. Şimdi ise sırada; Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl var. Evet, Artvin’de biri Şavşat’ta, biri de Borçka’da olmak üzere iki tane Karagöl bulunuyor!


Borçka Karagöl Ulaşım

Borçka merkeze 25 km mesafede bulunan Karagöl’e özel araçla ulaşım oldukça rahat, hem de arabanızın arazi aracı gibi yüksek olmasına gerek yok. Borçka’nın bölgedeki büyük şehirlere olan mesafesinden de bahsetmek gerekirse; Rize’ye 115 km, Trabzon’a ise 200 km mesafede bulunuyor.

Artvin Borçka Karagöl
Orman yolundan manzaralar.

Çoğunluğu asfalt olan yolun son 6 km’sinde ana yoldan ayrılıp, orman yoluna sapılıyor. Kilit taşı döşenmiş bu yola girer girmez bile manzaralar insanı büyülemeye başlıyor. Sağ taraftaki vadi bazen ağaçlarla, bazen de sislerle bir belirip bir kayboluyorken, sol tarafta yer yer akan şelaleler şenlendiriyor yolculuğu.

Borçka Karagöl
Kuzey Anadolu Dağları’nın devamı olarak nitelendirilen Karçal Dağları’nın kuzeybatısında yer alan Karagöl, deniz seviyesinden tam 1450 metre yükseklikte bulunuyor. Dağların daha yüksek bir noktasından çektiğim aşağıdaki fotoğrafta; ormanlık alan içindeki Karagöl net bir şekilde görülüyor. Göremeyenler için hizmette sınır yok mantığıyla işaret de koydum:)  

Artvin Borçka Karagöl
Karagöl'ün, Macahel yolu üzerinden uzaktan görünüşü.

Yaylalarda bulunan buzul gölleri gibi çok eski zamanlardan beri varlığını sürdüren bir göl değil Karagöl. 1800’lü yıllarda Klaskur Yaylası’nın yakınında bulunan tepede yaşanan toprak kaymasının Klaskur Deresi’nin önünü kapatması sonucu zamanla oluşmuş bir heyelan gölü.

Artvin Borçka Karagöl
Sislerin inmeye başladığı Karagöl manzarası.

Karagöl’de biri büyük, biri de küçük olmak üzere iki tane göl bulunuyor. En bilinen Karagöl manzaralarına hep büyük olanı ev sahipliği yapıyor ama bence küçük gölün sahip olduğu atmosfer de oldukça etkileyici.

Artvin Borçka Karagöl
Küçük gölün sahip olduğu atmosfer de çok etkileyici bence.

Bir heyelan gölü olmasından sebep, hala içerisinde ağaçların yaşadığı bu göl, özellikle sisin çökmesiyle mistik bir havaya bürünüyor. Sisin yok olmasıyla da tekrar yeşilin ve çeşitli renkte çiçeklerin şölenine eşlik ediyor. Karadeniz’de bazen dakikalar içerisinde sisin peyzajı ele geçirmesini ve sonra tekrardan kaybolmasını izlemek bile inanılmaz keyifli!

Artvin Borçka Karagöl
Karagöl'ün yeşiline renkli kayıklar eşlik ediyor.

Gölleri ve etrafını çevreleyen yaklaşık 50 000 m² büyüklüğündeki yeşil alan sahip olduğu; jeolojik, jeomorfolojik, flora, fauna zenginliği ve peyzaj özelliklerinden dolayı 2002 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiş.

Artvin Borçka Karagöl
Karagöl doğasından manzaralar.

Tabiat parkı ilan edilmesinden dolayı ağaç kesilmesinin ve av yapılmasının yasak olduğu bölge, imara yani yapılaşmaya da kapalı. Ama gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak tek katlı bir restoran yapısı ve tuvaletler bulunmakta. Göl kenarı boyunca üstü kapalı masa ve oturma banklarından oluşan ahşap üniteler yer alıyor ama göl kenarında mangal yapmak yasak. Mangal alanı olarak belirlenen yer dışında mangal yakılmasına izin verilmiyor ki çok güzel bir uygulama!

Karagöl'de Konaklama ve Kamp 
Karagöl tabiat parkı sınırları içerisinde konaklama imkanı sunan pansiyonlar bulunmuyor ama Karagöl’e varış yolu üzerinde Borçka’da birçok pansiyon bulmak mümkün. Eğer kamp yapmak isterseniz Karagöl sınırları içerisinde kamp yapmanız mümkün. Gölün hemen dibinde kamp yapmayı hayal ediyorsanız bu artık mümkün değil çünkü kamp alanı olarak belirtilen bölgenin dışında kamp yapılmasına izin verilmiyor. Kamp bölgesi olarak belirlenen alan ise gölden yaklaşık 200 metre uzaktaki otopark alanının üst kısmında bulunan ormanlık bölge oluyor. Kamp için önemli bir detay ise çadır kiralama hizmetinin olmadığı...

Artvin Borçka Karagöl
Karagöl manzaralı piknik.

Genellikle günübirlik ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gören Karagöl’ün (ki normal şartlar altında yıllık yaklaşık 10 bin ziyaretçisi olduğu belirtiliyor) bu pandemi sürecinde bile pek de boş olduğu söylenemez. Ama Karagöl’ün doğasına ve  huzuruna tanıklık ettikten sonra buraya koşan insanlara da hak vermemek elde değil.

Benim de genelde yaz veya sonbahar aylarında ziyaret ettiğim Borçka Karagöl; harika bir doğa manzarası eşliğinde piknik yapıp, yediklerinizi göl kenarında yapacağınız huzur dolu bir yürüyüşle eriteceğiniz, hatta çok yediyseniz devamında gölde kayıkla gezeceğiniz, doğayı ve oksijeni her hücrenizde hissedeceğiniz bir durak Doğu Karadeniz’de. Listenize eklemenizde fayda var!

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bölge ile ilgili benzer yazılar okumak isterseniz:
Artvin'de gezilecek yerler  Şavşat Gezi Notları
Rize'de gezilecek yerler  Kaçkar Yaylaları Gezi Notları


İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez