İtalya'nın Fantastik Beşlisi: Cinque Terre

Denizi olmayan Milano'dan en yakın sahile, güneye doğru 2-3 günlük bir yol hikayesi bu. Hedef sadece basit bir deniz veya sahil değil, hedef; İtalya'nın fantastik 5'lisi Cinque Terre!

İtalya Cinque Terre
Fantastik beşlilerden biri Riomaggiore.

Cinque Terre; İtalyan rivierasında yer alan, renkli evleri, doğası ve deniziyle şirin mi şirin beş tane köyün özeti aslında. Hikayemizin kahramanları; Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Bu beş yerleşim ve çevresi; Cinque Terre Ulusal Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenen bu ulusal park, İtalya'nın en popüler turistik yerlerinden biri.

İtalya Cinque Terre
Limandan renkli Varnezza manzarası.

Fransa ile İtalya'nın paylaştığı Ligurya Denizi (ki aslında Akdeniz oluyor kendisi) sahilinde dizili bu yerleşimler yumuşak ikliminden dolayı kışları bile bol ziyaretçi alıyormuş. Bu duruma bir nebze tanıklık ettik diyebiliriz çünkü bizim Cinque Terre gezimiz nisan ayının başında gerçekleşmesine rağmen gayet fazla turistle karşılaştık. Tam tatil sezonunda buranın halini düşünemiyorum açıkçası... Buradan bir de tavsiye çıkar; sezondan yani yazdan ziyade bahar aylarına denk gelirse bu gezi daha sakin ve keyifli olabilir. Hatta şunu da göz önünde bulundurabilirsiniz zamanlama konusunda; bazı istisnalar dışında tüm İtalya ağustos ayında yıllık iznini kullanıyor!

İtalya Cinque Terre
Konaklama seçeneği olarak değerlendirebileceğiniz bir başka seçenek Levanto.

Milano'dan araçla çıktığımız yolda, doğrultumuz Milano'nun güneyinde yer alan liman kenti Genova. Genova'dan sonra denize paralel ilerleyen yol, sonlara doğru iyice daralıp, zigzaglar çizmeye başlıyor. Küçük köyleri birbirine bağlayan virajlı yollar; tepeye çıkıp sonra tekrar denize yaklaşıp sonra yine yükseliyor, bazen asma bazen de limon bahçelerini yanı başına alarak. Biraz zorlu geçen üç saatlik yolculuktan sonra konaklamak için seçtiğimiz sahil yerleşimi Bonassola'ya varıyoruz. Nisan başı olmasına rağmen yer bulmakta zorluk çektik ama bunda ertesi güne yer bakmış olmamızın ve o hafta Milano'da Design Week etkinliğinin olmuş olmasının da etkisi olmuş olabilir hakkını yememek lazım:)

İtalya Cinque Terre
Bonassola'dan 25 dakikalık yürüyüşle vardığımız Levanto'nun sahili.

İnternetten seçtiğimiz kiralık ev Elettra oldukça başarılı. Her türlü mutfak eşyasıyla, temizliğiyle seçimimizden dolayı hislerimizi tebrik ediyoruz. Eve biraz kurulduktan sonra küçük yerleşim Bonassola'yı geziyoruz, market alışverişimizi yapıyoruz ve komşu yerleşim Levanto'ya doğru akşam yürüyüşüne çıkıyoruz. Tünellerden geçerek yaklaşık 25 dakikaya komşu yerleşime varıyoruz. Burası Bonassola'ya göre daha büyük ve canlı. Ama ikisi de yerleşim boyu uzanan geniş bir sahile sahip. Yazları eminim buraları sadece yabancı turistlerle değil, denizin tadını çıkarmak isteyen İtalyan turistlerde de dolu oluyordur. Bu beş yerleşimi daha detaylı anlatmak gerekirse;

Riomaggiore

Denize dik, küçük, dar vadilere rengarenk kutucukları üst üste dizmişler zamanında, ki bu zaman; 11.yüzyıl olarak telaffuz ediliyor! Bu vadileri birbirine bol tünelli bir tren hattı bağlıyor ve her karanlığı başka bir deniz manzarası aydınlatıyor. Ertesi gün asıl turumuz başlıyor. Sıkı bir kahvaltıdan sonra trenle bize en uzak noktadan, Riomaggiore'den başlıyoruz fantastik 5'liyi keşfe.

İtalya Cinque Terre
Riomaggiore yerleşiminin iç kısımları.

Trenden indikten sonra köy merkezine ulaşmak için yine bir yaya tünelinden geçiyoruz ve kendimizi rengarenk evlerin dizildiği basamaklı sokaklarda buluyoruz. Sokak bizi vadideki yerleşimin üst kısımlarına götürüyor ve renkli evlere Akdeniz manzarası da eşlik etmeye başlıyor.

İtalya Cinque Terre
Riomaggiore'nin bol merdivenli, renkli sokakları.

Merdivenli, dar geçitlerden aşağıya doğru inerek köyün limanına ulaşıyoruz. Küçük bir meydanda kedi gibi güneşe nazır uyuyan balıkçı tekneleri, arkada renkli vadi, omuz omuza dizili denizi izleyen binalar... Denizin, güneşin ve manzaranın tadını çıkarmak için harika bir mola yeri buluyoruz. Merdivenli sokaklarda birkaç saat boyunca kaybolarak yerleşimi gezdikten sonra yine atlayıp trene, bir sonraki köy Manarola'ya gidiyoruz. 

İtalya Cinque Terre
Küçük limanıyla Riomaggiore.

Manarola

Riomaggiore'ye göre daha küçük bir yerleşim Manarola. Yine tren istasyonundan bir tünelle merkeze varıyoruz ve kalabalığı takip edip deniz kıyısına varıyoruz. Yine dar vadiyi renkli evler ve o evlerden de yukarıda asma bahçeleri renklendiriyor. Sahilin sağ tarafında, deniz kıyısı boyunca ilerleyen patikadan bir sonraki yerleşime varmak bile mümkün! Cinque Terre'de yerleşimleri birbirine bağlayan patikalarda yürüyüş yapmak çok popüler bir aktivite. Spoiler Alert! Bunla ilgili detaylı bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

İtalya Cinque Terre
Manarola sahili ve diğer yerleşime giden patika yol.

Sıradaki yerleşim Corniglia ama biz burayı bugünlük es geçiyoruz. Diğerlerinden biraz daha farklı tipolojideki bu yerleşimin merkezine ulaşmak için tren istasyonundan sonra 365 tane basamağı tırmanmanız gerekiyor. Ama hemen ürkmeyin çünkü merkeze otobüsle de ulaşmak mümkün.

İtalya Cinque Terre
Renkli evler ve kayıklar olmazsa olmazlardan.

Varnezza

Sıradaki yerleşim; bu beş köyün ilk kurulanlarından biri olan Varnezza (diğeri de Monterosso). Bu sefer bir geçitten geçip yerleşim merkezine ulaşmıyoruz, tren garından çıktığımızda önümüzde beliren caddeyi takip ettiğimizde diğer yerleşimlere göre çok daha geniş bir limana varıyoruz. Tahmin edersiniz ki bu yolu yine renkli evler ve dükkanlar şenlendiriyor. Limanın dalgakıran kısmında güneşin tadını çıkaran turist topluluğuna biz de katılıyoruz karşımızda renkli Varnezza manzarasıyla.

İtalya Cinque Terre
Varnezza sahile doğru ilerleyen ana cadde.

Buradan "yüreğimin götürdüğü yer" doğrultusunda ilerleyerek, renkli evleri birbirine ve denize bağlayan basamaklı sokaklarda kayboluyorum. Pencerelerde asılan ve Akdeniz rüzgarıyla dans eden çarşaflar bana eşlik ediyor.

İtalya Cinque Terre
Limanı en keyifli yerleşim Varnezza.

Meşhur İtalyan dondurmalarını deneyebileceğiniz birçok dondurmacı yer alıyor diğer yerleşimlerde de olduğu gibi. Bölgede yoğun olarak yetiştirilen limon, dondurmalara da malzeme olmuş durumda. Hatta limondan yapılmış başka birçok ürün de bulmak mümkün. İtalya'dan dondurma yemeden dönmeyeceğinizi öngörerek bu konuda özellikle bir uyarıda bulunmuyorum:)

İtalya Cinque Terre
Limondan yapılan ürünlerle dolu bir dükkan.

Bizim için günlük gezi bu üç yerleşimle tamamlanıyor çünkü üç kişilik ekipte ikimiz hastayız ve hasta halimizle yine bile iyi bir performans sergiliyoruz gün boyu. Dönüş yolunda yine trenimize atlayıp artık iyice yakınlaştığımız Bonassola'ya kısa bir süre sonra varıyoruz.

İtalya Cinque Terre
Varnezza limanı.

Cinque Terre Tren Biletleri

Tren biletleri konusunda bir bilgilendirme yapmam işinize yarayacaktır. Biz günün ilk tren biletini gişe kapalı olduğu için makineden Bonassola-Riomaggiore tek yön şeklinde aldık ve kişibaşı 5€ ödedik. Gideceğiniz köyler arasında tek tek tren bileti alma seçeneğiniz olduğu gibi, günlük bilet seçeneğiniz de var. Kişibaşı 16€ ödeyerek alacağınız bu biletle; köyler arasında ulaşımı sağlayan trenleri sınırsız sayıda kullanabilirsiniz. Ayıca bu günlük biletlerle şunlardan da yararlanabiliyorsunuz;
* Ulusal Park alanına giriş (yerleşimler arasındaki tüm yürüyüş parkurları da dahil)
* Programlanmış rehberli turlara katılım
* Otobüs servisleri
* Ücretli wc'lerin kullanımı
* Wi-fi noktalarında internet erişimi
* La Spezia şehrindeki müzelere indirimli giriş

İtalya Cinque Terre Ulaşım
Cinque Terre günlük tren bileti.

2017 itibariyle bu kartların fiyatları şu şekilde (01.04.2017-01.11.2017 tarihleri arasında);

Yetişkinler İçin Bilet Fiyatları
* 1 günlük Cinque Terre tren kartı= 16€
* 2 günlük Cinque Terre tren kartı= 29€
* 3 günlük Cinque Terre tren kartı= 41€

4-12 Yaş Arası Çocuklar için Bilet Fiyatları
* 1 günlük Cinque Terre tren kartı= 10€

Aile Bileti Fiyatı (2 yetişkin+ 12 yaşına kadar 2 çocuk)
* 1 günlük Cinque Terre tren kartı= 42€

Cinque Terre Feribot Biletleri

Köyler arasında ulaşım için başka bir seçenek de mart sonu başlayıp kasım başına kadar devam eden feribot seferleri. Yetişkinler için günlük bilet fiyatı 35€. Kalkış saatleri ve ücretlendirme ile ilgili detay aşağıdaki görselde mevcut ;)

Yerleşimler arasındaki feribot seferleri saat bilgileri.

Milano'dan Cinque Terre'ye Ulaşım

Hazır paket bilgilere girmişken bir de Milano üzerinden Cinque Terre'ye ulaşım işini biraz detaylandırayım; Milano'dan bu doğrultuda araçla ulaşım için iki seçenek bulunuyor. Biri Genova üzerinden, diğeri ise Parma üzerinden. Genova üzerinden giden yol biraz daha zorlu çünkü yollar genellikle dar ve virajlı. Ama şöyle bir durum var ki; Genova üzerinden giderken ve dönerken farklı yollardan geçiliyor ve dönüş yolu çok daha rahat(mış). Hem Genova hem de Parma üzerinden takip edilen rotada ücretli otoyollar kullanılıyor bilginize...

İtalya Cinque Terre
Milano'dan Cinque Terre'ye araçla ulaşım.

Diğer bir ulaşım şekli de tren. Milano merkez tren istasyonu Centrale'den Manarola veya Monterosso'ya 3-4 saatlik tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün ama genellikle Genova'da başka bir trene aktarma yapma durumundasınız. Kalacağınız yere ve gideceğiniz zamana göre park sorunu yaşama ihtimalinizden ve köyler arasında araçla ulaşım sağlayamayacağınız için trenle ulaşım işinize daha fazla yarayabilir. Ama 3-5 kişilik bir ekipseniz maliyeti biraz aşağıya çekmek için araba kiralamak seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Cinque Terre Konaklama

Konaklamak için illa ki hikayenin baş kahramanları olan beş köyden birini seçmek zorunda değilsiniz. Gerek yoğunluk nedeniyle gerekse bütçeyi biraz aşağı çekmek için yakın yerleşimler olan Levanto, Bonassola ve hatta biraz daha uzak olsa bile Framura konaklamak için düşünülebilir. Bu yerleşimler tren hattıyla ulusal parkın içinde yer alan yerleşimlere bağlı. Ulaşım çok rahat ve kısa sürüyor. Tüm köylerde denize girilebiliyor ama bu yerleşimlerdeki gibi geniş plajlar yok. Bu yüzden deniz tatili için de çok ideal olabilir bu yerleşimler...

İtalya Cinque Terre
Konaklama seçeneği olan Levanto'dan bir manzara.

Ulaşım ve konaklama gibi gezi planınızın bel kemiğini oluşturacak detayları da çözümledikten sonra kaldığım yerden devam edebilirim... Aslında geriye anlatacak çok bir şey kalmadığını fark ediyorum hastalıktan dolayı. Önceden belirttiğim gibi 3 kişilik ekibin 2'si hasta ve zorlu geçen geceden sonra ertesi gün için planladığımız; kalan yerleşimleri gezme ve hikking rotalarında yürüyüş suya düşüyor. Biraz kendimize geldikten sonra yola çıkacak enerjiyi bulup Parma üzerinden geri dönüş yoluna geçiyoruz.

İtalya Cinque Terre
Milano'ya dönüşte güzel mola yerleri Bagnone ve Berceto.

Yolda mola vermek ve bir şeyler yemek için yol üzerindeki küçük ortaçağ kasabası Berceto'da duruyoruz. Taş evleri, dar sokaklarıyla sanki zamanın yavaş aktığı bu yerleşim acelesi olmayanlar için güzel bir mola yeri olabilir. Hatta 12.yüzyıldan kalma kilisenin hemen karşısındaki lokantada bölgede tüketimi yaygın olan at etini bile tadabilirsiniz. Veya o kadar cesur davranmayıp bizim gibi lezzeti garanti bir makarna deneyebilirsiniz. Acelesi olmayan gezginler için başka bir küçük kasaba önerisi de Bagnone!

Cinque Terre Yürüyüş Parkurları

Bizim yapamadığımız yürüyüş parkurlarından da biraz bahsetmek gerek bitirmeden önce. Azure Trail yani mavi patika/yol denilen yürüyüş yolları; beş ana yerleşimi birbirine bağlayan 4 tane parkurdan oluşuyor. Tümünü yürümenin yaklaşık 6 saatinizi alacağı bu yol için biraz hazırlıklı olmanız lazım. Doğa yürüyüşüne uygun ayakkabı, kıyafet, çanta (içerisinde su ve güneş kremi olmazsa olmazlardan) vb. olmaksızın yola çıkmak pek tavsiye edilmiyor. Kuzeyden yani Monterosso'dan veya güneyden yani Riomaggiore'den başlanabilen rotaların kuzey kısmının diğerine kıyasla daha zorlu olduğu belirtiliyor.

İtalya Cinque Terre
En meşhur yürüyüş parkuru; aşıklar yolu.

1) Monterosso-Vernazza: 3,5 km'lik yürüyüş yolu yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Çok zor bir parkur olarak tanımlanmıyor. Asma ve turunçgil bahçeleri arasından merdivenlerle başlayan yol daha sonraları düz devam ediyor.
2) Vernezza-Corniglia: 4 km'lik yürüyüş yolu yaklaşık 2 saat sürüyor. İnişler ve çıkışlarla deniz seviyesinden 208 metre yukarı çıkılan bu parkur güzel manzaralar sunuyor ve genel olarak orta zorluk seviyesinde olarak belirtiliyor.
3) Cornoglia-Manarola: 3 km'lik yürüyüş yolu yaklaşık 1 saat sürüyor. 377 basamakla başlayan rota sonrasında neredeyse düz devam ediyor. Zorluk derecesi kolay olarak belirtiliyor.
4) Manarola-Riomaggiore: 850 m'lik yol yaklaşık yarım saat sürüyor. "Aşıklar Yolu" olarak adlandırılan bu parkur en popüler rotalardan fakat 2012'de yaşanan taş kayması sonucu 4 Avusturyalı turist yaralanmış ve  güvenlik açısından parkur kapatılmış.

Günümüzde turistik bir anlam kazanan bu yollar; aslında ortaçağdan beri insanların yaşamlarını sürdürdükleri bu küçük kasabalar arasındaki en kolay ulaşım şekliymiş. Bu kasabaların tren hattıyla birbirine bağlanmasının 1960'lı yılları bulduğu düşünüldüğünde buralarda geçen hikayeleri düşünün... İnternette bulduğun bu pek tatlı "somutlaşmış anı" bu yaşanmışlıklara dair biraz fikir verebilir belki. Riomaggiore'den Manarola'ya bir düğün için yola çıkmış kafile...

Cinque Terre'de nostalji (foto kaynak: cinqueterreinsider.com)

Bizim 2-3 günlük Cinque Terre gezimiz sağlık sorunlarından dolayı tam planladığımız gibi gerçekleşemedi ama yine de dar vadilere dizili renkli evlerin Akdeniz'i yüzyıllardır izlediği manzaraya tanıklık ettik. Sizin de olası tanıklığınız için şimdiden keyifli keşifler!

Zaman: 01-03 Nisan 2017

Rota: Milano»Riomaggiore»Manarola»Varnezzo»Milano

Kadro: 3 Kişi

Ulaşım: Özel Araç

Konaklama: Bonassola'da 4 kişilik daire (2 gece 170€)
(Konaklama önerisi olarak daireyi tavsiye edebilirim; www.
elettra-apartment.liguriatophotels.com)

Masraf:  Konaklama, araç benzini, günlük tren bileti, market alışverişi gibi genel harcamalar toplamı yaklaşık 200€ kişi başına düşen harcama.

* Rengarenk evler arasında, merdivenli sokaklarda kaybol!
* Yerleşimleri birbirine bağlayan Azure Trails'da yürüyüş yap!
* Limonlu İtalyan dondurmasının tadını çıkart!


İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez