Rothenburg ob der Tauber

Masal Diyarından Gezi Notları: Rothenburg ob der Tauber!

Tarihi Nürnberg şehrinin güzelliği yetmiyormuş gibi (detaylar için Nürnberg Gezi Notları) çıtayı daha da yukarı çıkarmak ve eriyen kalbimin son damlasını da bırakmak üzere Rothenburg ob der Tauber’e gidiyorum. Orta Çağ’dan kalma bu masal diyarı, tam da tahmin ettiğim gibi kalbimi fethediyor! Rothenburg ob der Tauber Nerede? Nasıl Gidilir? 

Almanya’nın Bavyera Bölgesinde bulunan Nürnberg’e sadece 80 km mesafede bulunan Rothenburg ob der Tauber’e ulaşım, Nürnberg’den bile biraz uğraşlı açıkçası. Ama bu çabanızı sonuna kadar hak ediyor. 

Rothenburg ob der Tauber
Orta Çağ yerleşimi Rothenburg ob der Tauber.


Nürnberg’den tren yoluyla, 2 veya 3 aktarmalı olarak Rothenburg ob der Tauber’e ulaşabilirsiniz. Ben gitmeden önce internet üzerinden gidiş-dönüş biletimi almıştım fakat Nürnberg’deyken mailime gelen mesaj ile tren seferlerinde bir değişiklik olduğunu öğrendim. Ana tren garına gidip tren biletlerimi değiştirdim. İki farklı tren ve sonrasında belediye otobüsü kullanarak yaklaşık 2 saatlik yolculukla hedefe ulaştım (gidiş-dönüş biletler yaklaşık 40). Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez
Bu hat genelde Nürnberg’e yakın yerlerde yaşayanların iş, okul vs. ulaşımları için kullandıkları banliyö trenlerinden oluşuyor. Yoğunluk çok fazla olmadığı için seferlerde değişiklikler olabiliyor. Biletinizi önceden almış olsanız bile yolculuk zamanınız yaklaşırken biletlerinizi kontrol etmenizde fayda var. Tren biletlerini Almanya’nın ulusal tren yolu firması olan Deutsche Bahn’dan alabilirsiniz. 
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber'de Noel ruhu.

Rothenburg ob der Tauber, Almanya’nın meşhur Romantik Yol (Romantische Straße) rotasında bulunan yerleşimlerden biri. Seyahat sürenizin uzunluğuna göre, başka yerleşimleri de göreceğiniz bir rota da oluşturabilirsiniz. Romantik Yol Nedir? Hemen ek bilgi olarak Almanya’nın Romantik Yol rotasından bahsedeyim biraz. Kuzeyde Würzburg’dan başlayan ve güneye doğru uzanan 350 km’lik bu rotada yaklaşık 33 tane yerleşim bulunuyor. Rengarenk masalsı kasabalar, ormanlar, şatolar, dağlar arasından geçen bu rotaya neden Romantik dendiğini sadece Rothenburg ob der Tauber’e bakarak bile tahmin edebiliyorum. Tüm rotadaki yerleşimleri tamamen gezmek muhtemelen haftalar alacaktır ama bir kısmını kapsayan bir gezi planı bile unutulmaz bir anı olacaktır. Kenara not etmenizde fayda var. Rothenburg ob der Tauber Tarihi, Orta Çağ’a uzanan bu yerleşim adeta o zamandan beri hiç değişmemiş gibi duruyor. Arnavut kaldırımları, yarı-ahşap geleneksel evleri, kent surları, kente giriş kapıları ve koruma kuleleri ile insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor. Oldukça uzun olan ve insanı biraz da zorlayan adı ise Tauber Nehri’nden geliyor ve anlamı: “Tauber’in üstündeki kırmızı kale”. 
Rothenburg ob der Tauber, Almanya
Geleneksel Alman evleriyle dolu rengarenk sokaklar.

Küçük bir yerleşim olan Rothenburg ob der Tauber, günübirlik bir gezi olarak da planlanabilir ama sarı sokak lambalarının ışığı altındaki boş sokaklarda akşam gezmek de ayrı bir keyif bence. Benim yaptığım gibi 1,5 günlük bir plan yapabilirsiniz burası için.  Konaklama olarak; ana meydana çok yakın konumdaki (zaten burada bir yer ne kadar uzak olabilir ki!) Gasthof Butz’u öneririm. Alt katı restoran, üst katı otel olarak kullanılan tarihi bir bina. Akşam yemeğini burada yemedim fakat sabah kahvaltısının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. 
Rothenburg ob der Tauber, Almanya
Rothenburg ob der Tauber'in akşam renkleri.

Rothenburg ob der Tauber Gezilecek Yerler  Arnavut kaldırımlı sokaklarda, etraftaki güzelliklere hayran kalarak kaybolmak burayı gezmenin en güzel şekli bence. Ama yine de bazı gezilecek yerleri özellikle belirtmek gerekirse:  Marktplatz: Rothenburg ob der Tauber’in ana meydanı burası oluyor. Eğer benim gibi Noel zamanı burada olacaksanız, Noel pazarını bu meydanda gezeceksinizdir. Meydanı çevreleyen tarihi binalardan en özellikli olanları; Ratstrinkstube Saat Kulesi ve Belediye Binası.
Rothenburg ob der Tauber, Almanya
Belediye Binası.

Saat kulesinde sabah 10 ile akşam 10 arasında her saat başı, şehre ait bir efsanenin yeniden canlandırması gerçekleştiriliyor: Saatin iki yanındaki kapılar açılıyor ve biri şövalye, biri de siyah giyinmiş bir insan figürü olmak üzere iki tane maket çıkıyor. Siyahlı olan ağzına bira şişesini getirdiğinde tam saat oluyor ve çanlar çalıyor.  Bu canlandırmaya konu olan efsane ise şöyle: 17. Yüzyıldaki 30 Yıl Savaşları sırasında Rothenburg ob der Tauber şehri kuşatılmış ve şehrin başkanı bu kuşatmayı yapan komutanla girdiği içki içme yarışmasını kazanarak şehrin serbest bırakılmasını sağlamış.  Şehir Surları: Nürnberg gibi, Rothenburg ob der Tauber de İkinci Dünya Savaşı sırasında bombardımana uğramış ve ciddi yıkımlar yaşamış. Bir kısmı yıkılan şehir surları ve gözetleme kuleleri savaş sonrası dönemde aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. 
Rothenburg ob der Tauber, Almanya
Yerleşimi çevreleyen tarihi surlar.

Orjinal halinde olduğu gibi şehri tamamen çevreleyen bu surların üzerine çıkıp şehrin etrafını gezmek ve tarihi şehre bir de bu bakış açısıyla bakmak mümkün. Surların üzerine çıkmanızı sağlayacak merdivenler birçok noktada bulunuyor. Ahşap örtü ile üzeri kapalı olan bu sur üstü patikası, yağmurlu havalarda bile korunaklı bir şekilde şehrin tadını çıkarmanızı sağlıyor. Rothenburg ob der Tauber’dan bu surlar üzerinde gezmeden ayrılmayın derim.  Şehre Giriş Kapıları: Surlar üzerinde gezerken birçok kuleden ve şehre giriş kapısından geçeceksinizdir. Bu kapılardan en enteresan olanlarından biri, yerleşimin tam güney ucundaki “Spital Gate” geçidi. İki katlı, ortasında yuvarlak büyük bir avlusu bulunan bu taş yapının içine girmek mümkün. Daire şeklindeki bu yapı, kocaman bir rampa ile sizi önce bir üst kota çıkarıyor ve savunma amaçlı topların küçük pencerelerden dışarıyı hedef aldığı alana getiriyor.
Rothenburg ob der Tauber, Almanya
Şehre giriş kapılarından bazıları.

Käthe Wohlfahrt Noel Dükkanı: Rothenburg ob der Tauber’e gelip de bu mağazayı gezmeden giderseniz gerçekten çok üzülürsünüz. Çünkü içerisi masalsı Rothenburg ob der Tauber kasabası ile yarışır güzellikte! 

Noel Süsleri
Käthe Wohlfahrt mağazasının iç mekanı.

Noel süsleri satan bir Alman firma olan Käthe Wohlfahrt’ın ülkenin birçok şehrinde mağazası bulunuyor fakat firmanın merkezi olan Rothenburg ob der Tauber mağazası çok fantastik. Ana meydana çok yakın konumdaki mağazanın yer aldığı eski yapı; gerek dış süslemeleri, ışıklandırması gerekse önünde parkeden nostaljik arabasıyla hemen dikkatinizi çekecektir.

İçerisinde yer alan Noel süslemeleri, oyuncaklar, dekoratif ürünler, kocaman çam ağaçları ve her köşesinde yer alan onlarca detay ile bu nasıl bir mağaza böyle dedirtiyor. Herhangi bir alışveriş yapmasanız bile içerisine girip tur atmayı unutmayın. 

Noel Ruhu Almanya
Mağazanın dış mekan süslemeleri.

Rothenburg ob der Tauber’de Noel Pazarı

Noel zamanı
Rothenburg ob der Tauber’e gelmek, bu masalsı kasabayı daha da sevmenize yol açacaktır. Ana meydanında kurulan Noel pazarında yiyecekler, Noel ile ilgili hediyelik eşyalar veya oyuncaklar bulmak, sıcak şarabınızı yudumlarken etrafı gezmek gibi klasik Noel aktiviteleri yapabilirsiniz.

İster Noel zamanı ister herhangi bir zaman olsun, Rothenburg ob der Tauber'i ziyaret etmek ve o masalsı yerleşimi kendi gözlerinizle görmek unutulmaz bir anı olacaktır. Olası Rothrnburg ob der Tauber geziniz için şimdiden keyifli keşifler!

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez