Shibam

İmkansız Bir Hayal Gibi Yemen!

Yemen! Uzun zamandır görmek istediğim en fantastik ülkelerden biri. Gerek hayranlık veren yerel mimari örnekleri, gerekse farklı kültürüyle birçok şehrini gezip deneyimlemek isterim. İsterim ama bu dileğim gün geçtikçe daha da imkansızlaşıyor gibi. Turistler için en tehlikeli yerlerden biri olarak tanımlanan ülkenin son durumu hiç de iç açıcı değil...

Shibam
Yemen ilgimin başlama sebebi diyebilirim. UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen şehir; nüfus yoğunluğu olarak Manhattan ile kıyaslanabilecek seviyede. 1700 yıldır insanlara barınak olan şehir; 5 ile 11 kat arasında çeşitlenen, 500 tane kerpiç kule evden oluşuyor. Yapı malzemesi olarak toprağın kullanıldığı bu eski apartmanlar, o dönemin teknolojileri düşünüldüğünde hayranlık uyandırıyor!

Toprak gökdelenler şehri Shibam (foto kaynak:getintravel.com)

Sana'a
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Başkent Sana'a da geometrik desenlerle dekore edilmiş, karakteristik kerpiç evleriyle hedef şehirler arasında.

Fantastik başkent Sana'a (foto kaynak:badalotti.com)

Socotra Adası
Bio çeşitliliğin çok fazla olduğu Yemen'e bağlı bu ada Hint okyanusunda bulunuyor. Adadaki bitkilerin üçte biri gezegende başka hiçbir yerde bulunmayan bitkiler. 700 tane endemik türden belki de en enteresan olanı; Ejderha Ağacı. Sahip olduğu kırmızı özsuyu, ağacın bu şekilde isimlendirilmesine sebep olmuş.

Adadaki ejderha ağaçları pek de sevimli değil mi? (foto kaynak:thousandwonders.net)

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez