Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
02.09.2019

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İnsanlık adına küçük, benim adıma büyük bir adım! Uzun yıllar devam eden geleneksel "vize başvurusu" sporumuzda; seyahat tarihleri arasında çıkan milimetrik vizeler, 3 aylık, 6 aylık vize derken vizede sıçrama yapıp 2 yıllık Schengen vizesine ulaştım! Bu küçük sevincimi bir yazıyla taçlandırayım, deneyim dinlemek isteyenler olursa kendimce tüyolar vereyim istedim. Schengen vize başvurusu nasıl yapılır? Schengen vize başvurusunda istenilen evraklar nelerdir? Uzun süreli Schengen vizesi nasıl alınır? Vize başvurusunda dikkat edilecek hususlar ve İngilizce örnek iş yeri izin dilekçesi bu yazıda bulabileceğiniz ana bilgilerden bazıları.

schengen vizesi
Taze Schengen vizem.

Önce pasaport ve vize geçmişimden başlayayım; çalışmaya başlamadan önce ailem sayesinde almış olduğum yeşil pasaportum vardı (öyle büyük düşünmeyin hemen, birinci derecede öğretmen olmalarından sebep). Çalışmaya başlayınca lacivert pasaport çıkarttım ve yeşil pasaportumu görevliye elim titreyerek verdim, pasaportun delinip iptal edilmesi dramına tanık oldum. Biraz durumu abartmış olabilirim ama sonradan yıllar boyu sürecek evrak işkencesi ve maddi külfetleri düşündüğümde bence bu drama kararında...

Lacivert ve sonrasında çipli bordo pasaportumla Schengen vizesi için şimdiye kadar İspanya'ya 2 kere, İtalya'ya 3 kere ve Avusturya'ya bir kere başvuruda bulundum (Hırvatistan ve Tanzanya vizeleri de mevcut ama onlar konumuz dışı:)). İspanya'ya ikinci gidişim uzun süreli kalış olduğu için başvuruda bir üst seviyeye ulaşan evrak işkencesi, bu süreci unutmak istediğim anılar kategorisine koymama neden oldu. Bundan hiç bahsetmeyeyim.

Avusturya'ya 3-4 günlük haftasonu gezisi için yaptığım başvuru 3 aylık vize ile cevaplandı. Avusturya'dan daha önce vize almadığım için başvuru öncesi internette ne yazılmış diye biraz araştırdım ama araştırmaz olaydım. Özellikle ekşi sözlükte vize mağdurları tarafından yazılan yorumlar benim gibi "nispeten" deneyimli, red geçmişi olmayan birini bile korkutmuştu. Hakkında onca kötü şey yazılan konsolosluğa, istenilen tüm evraklarla (hatta istenilen sıraya göre dizilmiş şekilde) randevu saatinde gittim ve 10 dakikada vize başvurusunu tamamladım. Konsolosluktan çıkıp binanın önünde boğaza nazır duran banklardan birinde güneşin ve boğaz havasının biraz tadını çıkarttıktan sonra dönüş yoluna koyuldum. Daha yarım saat geçmemişti ki telefonuma mesaj geldi; "vizeniz hazırdır ve belirtilen adrese teslimi için kargoya iletilecektir."

Yani evrakları eksiksiz ve istenilen şekilde hazırladıktan sonra çekinmeniz gereken hiçbirşey yok. Nasıl, ne şekilde başvurduklarını bilmediğiniz insanların kötü deneyimlerine ait maceraları okuyup kendinizi koşullandırmanın pek de gereği yok. Bence kilit başlıklar; o seyahati karşılayacak maddi olanağınızı belirtmek ve ülkeye girdikten sonra oraya "kapağı atma" niyetinizin olmadığını onlara hissettirmek. Bunu mevcut işinizi veya okulunuzu göstererek zaten sağlıyorsunuz aslında.

İtalya vizesine en son iki yıl önce, arkadaşımın düğünü için 4-5 günlüğüne Milano'ya gitmek için başvurmuştum. Bu kısa süreli plan için cömert davranıp bana 6 aylık vize vermişti İtalya. Bu vizenin bitiminde kendimce bir karar alıp; bir yıl boyunca Schengen vizesi almadan gezeceğim demiştim. Son yıllarda dadandığım Balkan ülkeleri sayesinde bir bakmışım ki hedefimi tamamlamış, hatta geçmişim. Neredeyse iki yıl olmuş Schengen vizesi almadığım!

2016 yılının son günlerinde Schengen vizesi için tekrar İtalya Konsolosluğu'na başvurdum ve bana güzel bir şaşkınlık yaşatıp, 2 yıllık çok girişli Schengen vizesi verdi. Bu vize başvuru sürecim üzerinden geçmiş deneyimlerimin de katkılarıyla izlediğim yolu, belki de sizin aklınıza gelmeyen ufak tüyolarla aktarmaya çalışacağım. Umarım işinize yarayacak nüanslar bulabilirsiniz.

Güncelleme (02.09.2019): Son İtalya vize başvurumu 30.06.2019 tarihinde yaptım ve İtalya bir kere daha iki yıllık çok girişli Schengen vizesi ile cevapladı. Ti amo Italia!! 

Sayfamı instagram'da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez

İtalya Schengen Vize Başvurusu

1) İlk önce "aracı kurum" olayıyla başlamak gerek sanırım. Son dönemde bireysel başvuruyu kabul etmeyen, aracı kuruma yönlendiren konsolosluklar bulunmakta ama İtalya bu ülkelerden biri değil. Evet, yönlendirdiği bir aracı kurum var; İDATA ama onlar aracılığıyla başvurmak zorunda değilsiniz. Bir önceki vizeyi ben de İDATA aracılığıyla almıştım. İDATA ile yaşadığım sorundan ve İtalya Konsolosluğu'ndaki bireysel başvurumun gayet sorunsuz sonuçlanmasından sebep İDATA'ya gitmenin bir gereklilik olmadığını çok net söyleyebilirim.

İDATA ile yaşadığım sıkıntı neydi derseniz, onu da aktarayım. Vize başvurusu için İDATA'nın internet sitesinde belirttiği gerekli belgeleri kontrol ederken bir belgenin eksik olduğunu fark ettim. Kısa süre önce Avusturya'ya vize başvurusunda bulunduğum için onların istediği belgelerin listesi bir kenarda yazıyordu ve ilk kontrolü o listeyle kıyaslayarak yaptım. Sonrasında İtalya Konsolosluğu'nun internet sayfasına girip oradan da belgeleri kontrol ettim. Konsolosluğun listesinde yer alan belge, İDATA'nın listesinde yer almıyordu. Aracı kurum oldukları için belki aralarında bir anlaşma vardır ve o belgeyi gerekli görmemişlerdir, vardır bir bildikleri diyerek çok üzerinde durmadım. Ama maalesef bir bildikleri yokmuş!

Harbiye  ve Bahariye ofisleri olmak üzere iki tane ofisleri bulunuyor İDATA'nın. Ben de yakınlığı sebebiyle işimden izin alıp Bahariye ofisine gittim. Görevli, evrakları incelerken eksik evrak olduğunu söyleyince ve o evrağın benim farkına vardığım evrak olduğunu öğrenince küçük çaplı bir cinlerin tepeye gelmesi durumu yaşadım. Benim işimi kolaylaştırmak için var olan bir özel kurum, tam tersine benim işimi zorlaştırıyor çünkü yanlış yönlendiriyor ve bunun için bir de para alıyor! Benim, onların bu yanlışlarını fark etmem ve söylemem "arıza müşteri" mekanizmalarını çalıştırdı. Bir üst görevli olduğunu iddia eden biri gelip durumun izahını; Ankara'nın (yani başkonsolosluk) o belgeyi internet sitelerinde yazmalarına izin vermemesine bağladı. Tatmin etmeyen bu cevap tabii ki ne onların işlerini düzgün yapmadıkları gerçeğini, ne de benim tekrardan evrak düzenleyip, izin alıp, oralara gitmek zorunda olduğum gerçeğini değiştirdi.

Öğrendiğim kadarıyla Bahariye şubesinde toplanan başvurular önce Harbiye şubesine gönderilip oradan konsolosluğa iletiliyormuş. Durum böyle olunca ben de ara adımı atlayıp, kaybettiğim zamanı telafi etmek için direkt Harbiye şubesine gittim ikinci seferde. Orada artık eksik olmadığından emin olduğum evraklarla başvuruyu yaptım. Bu tatsız tecrübe sonucunda; İDATA'nın pek de gerekli olmadığı sonucuna vardım ve bir sonraki başvurumu bizzat kendim yaptım. Yani derim ki: Boşuna İDATA'ya para ödemeyin!

Güncelleme (02.09.2019): IDATA'nın Bahariye ofisi artık bulunmuyor, Harbiye'deki ofislerinden hizmet veriyorlar.

2) Siz de benim gibi bireysel başvuru yapmayı tercih etseniz bile konsolosluktan randevu almak için yine İDATA'yı aramanız gerekiyor. 0850 460 8493 numaralı telefonunu arayıp konsolosluktan bireysel başvuru yapacağınızı söylediğinizde size uygun zamanda randevu veriyorlar ve mail adresinize bu tarih ve saati bildiren bir mail atıyorlar. Çalışma saatleri; 08.00-12.30 ve 13.30-18.00 arasında. Seyahat tarihinden en erken 3 ay önce, en geç 15 gün önce başvurmanız gerekmekte.

3) Randevu zamanınıza kadar başvuru formunu doldurmanız ve gerekli evrakları hazırlamış olmanız gerekiyor. Vize başvuru formunu buradan elde edebilirsiniz.

İhtiyaç duyabileceğiniz diğer tüm formlara da buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler;

37. soruda ve 4. sayfadaki son soru/kutucukta çift imza olmalı ve başvuru tarihi yazılmalı.

 Özellikle uzun süreli vize istiyorsanız 24. soruda yer alan talep edilen giriş sayısını çok girişli olarak işaretleyiniz. Schengen  ülkesinden çıkıp tekrar Schengen sınırlarına girmek istediğinizde tek girişli vizenizi İtalya'ya ilk girişinizde kullandığınız için sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden garanti olarak çok girişli seçeneğini işaretlemenizde hiçbir sakınca yok.

4) Ziyaret amacınıza yönelik olarak ve öğrenci, çalışan vs. olmanıza göre değişen gerekli evrak listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gerekli belgelere ek olarak; varsa eski pasaportlarınızı da yanınıza almanız, hatta eski pasaportunuzda önceden almış olduğunuz Schengen vizeleri varsa onların da fotokopisini eklemeniz yararınıza olacaktır. 

 Eski tarihli de olsa varsa herhangi bir Schengen ülkesinden aldığınız oturum izni, öğrenci belgesi gibi belgelerin de fotokopisini ekleyebilirsiniz. 

Çalışanlar için gerekli belgelerde belirtilen şirket tarafından yazılan izin dilekçesi önemli bir detay. Şirketin antetli kağıdına görevinizi, işe giriş tarihinizi, maaşınızı ve ülkede kalış sürenizi açıkça belirten, işveren tarafından ıslak imzalı ve kaşeli, mümkünse İngilizce olarak hazırlanmış bir dilekçe yararınıza olacaktır. Hatta kartvizitiniz varsa bunu da dilekçeye bir ataçla tutturabilirsiniz. Örnek bir metin olması açısından benim yazdığım izin dilekçesini de aşağıda görebilirsiniz.

schengen vizesi dilekçe örneği
Örnek işyeri izin dilekçesi.

Uçak biletinizin iptal edilebilen bir rezervasyon değil de satın alınmış bilet olması da önem taşıyor. Ülkede kalış süreniz boyunca kalacak yerinizin de belirli olması gerekmekte. Booking.com veya Hostelworld.com gibi sitelerden ön ödeme olmadan otel/hostel rezervasyonunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Eğer yanınızda kalacağınız bir akraba, arkadaş varsa davet mektubunu başvurunuza ekleyerek konaklama detayını çözümlemiş olursunuz. Davet mektubuna ait örnek belgeye, yukarıda belirttiğim gerekli formlar kısmından ulaşabilirsiniz.

5) Uzun süreli vize için ileri tarihli başka bir planınız (seyahat, fuar, tasarım haftası vs.) varsa buna dair bilet belirtmeniz ve bu iki seyahati de kapsayacak vize talep ettiğinizi belirten bir dilekçe eklemeniz etkili olabilir.

6) Uzun süreli Schengen vizesi almanızda önemli bir faktör de vize öz geçmişiniz ve oluşturduğunuz kişisel profiliniz aslında. Mesela daha önceden Almanya'dan vize aldınız ama o vizeyle ilk önce teminat verdiğiniz gibi Almanya'dan giriş yapmayıp, başka bir Schengen ülkesi olan İspanya'dan giriş yaptınız. Bu sizin tutarlılığınız ve güveniniz konusunda kötü bir etki yaratabilir. Ve dolayısıyla verilen vize sürelerini de etkileyebilir. 

7) Son olarak da hep aynı ülkeye başvurmak vize sürenizi kademeli olarak arttırmanızı sağlayabilir.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak aktaracağım detaylar şimdilik bu kadar. Herkese vize başvurularında kolaylıklar diliyorum. Rastgele!

Güncel yazılardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz 
 instagram/sezinlegez
→ facebook/sezinlegez

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez