Ouzoud Şelalesi

Atlas Dağlarından Kızıl Topraklara Ouzoud Şelalesi

Ertesi sabah, Marakeş'ten kiraladığımız araçla kuzeye doğru yola çıkıyoruz. Marakeş'e 150 km mesafede, Atlas Dağlarının eteklerinde bir Berberi köyü hedefimiz; Tanaghmeilt. Marakeş'ten günübirlik gidip gelinebilecek bir yer bu Berberi köyü. Küçük bir yerleşim olmasına rağmen turistler tarafından bilinen, uğrak bir yer. Burayı özel yapan ise; 110 metreden akan görkemli Ouzoud Şelalesi.

Ouzoud Şelaleleri, Fas
Görkemli Ouzoud Şelaleleri.

Şelalenin aktığı vadiden aşağı doğru inerken zeytin ağaçları ve üzerindeki maymunlar bize eşlik ediyor. Vadinin en alt kısmına indiğimizde ise şelalelerin manzarası muhteşem. Küçük bir nehir gezintisi için hazırda bekleyen rengarenk boyanmış botlar; genel olarak kızıla çalan bir kahverenginin hakim olduğu vadiye tezat oluşturuyor.

Ouzoud Şelaleleri, Fas
Şelalenin aktığı vadide kahverengi hakim.

Akşam, kaldığımız köy evine döndüğümüzde sabahtan verdiğimiz tajin siparişimiz bizi bekliyor. Tajin; geleneksel bir Berberi yemeği. Kendine has bir şekli olan toprak güveç kap içerisinde et ve çeşitli sebzelerin kömürde uzun süre pişirilmesiyle yapılıyor. Fas mutfağının bir başka olmazsa olmazı; kuskus ve içinde yeşil nane ile servis edilen yeşil çay. Türkiye'deki gibi, her yerde bir çay içme durumu var.

Fas yemeği tajin
Kendine has kabıyla ağır ağır pişen tajin.

Fas yemeği tajin
Tajin'in tadına bakma zamanı!

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez