sezinlegez.com

Berlin

Zaman : 15-19 Mayıs 2014
Rota     : Sadece ve sadece Berlin:)
Bütçe  : ~200€
Gezi Detayı
Yapmadan Dönme
Galeri
 
Tarihi,Modern Mimarisi ve Alternatif Kültürüyle Berlin Sizi Bekliyor!

Tarih meraklıları, modern mimari meraklıları, sokak sanatı ve alternatif kültür meraklıları... Herkesin kendine göre birşeyler bulabileceği bir şehir Berlin. Sanatın, müzelerden sokaklara taştığı şehir; birçok katmanı, kültürü ve zamanı barındırıyor. 20.yüzyılın dramatik olaylarına sahne olmuş bir yerde geçmişi düşünürken bir anda 21.yüzyılın modern yüzüyle karşılaşıp tekrar bulunduğunuz zamana dönebiliyorsunuz.

Bir zamanlar Hitler tiranlığının başkentiyken, şimdi özgürlüklerin ve kabul edişin simgesi bence kent. Tarihte yaşanan kötü olayların üzerini örtüp yola devam etmeyi değil, tam tersini seçmiş Berlin. Olaylara sahne olan birçok mekan korunup müzeye dönüştürülmüş, anıtlar yapılmış...

Berlin mimarlar için adeta bir cennet. Dergilerde gördüğünüz, ödevlerde araştırıp sunumlar yaptığınız birçok modern mimari örneklerini kendi gözlerinizle görebileceğiniz, mekanları tüm duyularınızla algılayabileceğiniz biryer. Hatta bir sokağa girdiğinizde karşınıza aniden bir bina çıkıp"aa!bu binada mı Berlin'deydi!" diye tepki vermeniz de çok mümkün.

                                 Ünlü mimar Richard Rogers'ın Daimler Chrysler binası

Modern mimarinin yanında, kentin neredeyse %40'ını kaplayan göller, nehirler, parklar ve ağaçlık alanlarla Berlin; Avrupa'nın en yeşil metropolü. Hemen şehir merkezinde yer alan ve 1742'den beri kamusal park olarak kullanılan 207 hektarlık Tiergarten Parkı Berlin'in en büyük yeşil alanı.

Peki  ben nerelere gittim ve nerelere gitmenizi tavsiye ederim?

Reichstag: 1894 yılında inşa edilen bina, Almanya parlementosunun merkezi. 1933 yılındaki yangın ve II.Dünya Savaşı şimdiye kadar atlattığı mühim badireler. 1993'te İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlanan devasa büyüklükteki cam kubbesi çağdaş Alman hükümetinin gizlilikten uzak tutumunu temsil ediyor. Kubbenin içini saran iki spiral rampa ile bu kubbenin tepesine kadar çıkabilir ve harika bir panaromik Berlin manzarasına ulaşabilirsiniz. Çok ilgi gören bu yapıya daha kolay girmek ve kuyrukta uzun süre beklememek için internet üzerinden de randevu alabilirsiniz. Öncelikle kayıt oluşturacağınız ve sonrasında size yollanan maille ziyaretinizin olaylanacağı sayfaya şuradan ulaşabilirsiniz;


                Eski parlemento binası ve arkada küçük bir kısmı görülen modern cam kubbesi
 
Brandenburger Tor: Berlin'in simgesi denebilir. Bir zamanların askeri geçit törenlerine ve kortejlerine sahne olan Brandenburg Kapısı. Önünde fotoğraf çektirmeden Berlin gezinizi tamamlamayın:)

                                                                          Brandenburg Kapısı

Checkpoint Charlie: Doğu ve Batı Almanya arasındaki meşhur geçiş noktası. Yolun kenarlarındaki müzelerin dışında, temsili Amerikan askerlerinin önünde beklediği bir kulübe de bulunuyor. Bu askerlerle küçük bir ücret karşılığı fotoğraf çektirebilirsiniz.

                                 Temsili Amerikan askerleriyle Checkpoint Charlie

Yahudi Müzesi: 2000 yıllık Alman Yahudileri adına adanmış müze iki binadan oluşuyor; 18.yüzyılda inşa edilmiş bir mahkeme binası ve 1999 yılında ünlü Amerikan mimar Daniel Libeskind tarafından yapılmış olan oldukça farklı modern ek bina. Algılarınızla oynayan bu farklı binanın en dikkat çekici kısmı ise 24 metre yükseklikliğindeki beton kule. Soykırım kulesi olarak adlandırılan bu salon; tamamen sessiz, soğuk ve sadece tepedeki küçük ışıklıktan süzülen ışıkla aydınlatılıyor. Kendinizi biraz garip ve rahatsız hissettiriyor. Müzenin arkasında çok keyifli ve büyük bir bahçe bulunuyor. Keyifle zaman geçirebileceğiniz, soğuk Berliner biranızı yudumlayabileceğiniz bir yer.

                                              Müzenin içinde yer alan eski ve yeni binaların maketi ve soykırım kulesinden bir görünüş

                     Müzenin arka bahçesi müzede yaşadığınız duygulara inat çok mutlu,huzurlu bir dinlenme mekanı sunuyor


Berlin Duvarı:
1961'de Doğu Berlin'in komünist düzeninden ve düşük yaşam standartlarından memnun olmayanların Batı Berlin'e kaçışını engellemek için örülen ve 1989'da yıkılan duvar. Üzerindeki tel örgülerle yüksekliği 4 metreyi bulan,43 km uzunluğundaki bu duvarın bazı kısımları anıt amacıyla bırakılmıştır. Duvar parçaları şehrin bazı bölgelelerinde sergilenir şekilde karşınıza çıkabilir veya duvarın bulunduğu hat boyunca yerdeki işaretler gözünüze çarpabilir.

              Eski kalıntılar eşliğinde açık hava sergisi ve arkada görünen Berlin duvarı

 

             Berlin duvarının daha eğlenceli bir kısmı 


United Buddy Bears
: İnsanların barış içerisinde uyumlu bir şekilde yaşamasını desteklemek için yapılan bir sanat projesi. Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış ülkeleri temsil eden 2 metre boyunda 140 tane ayı heykelinden oluşan sergi; ilk defa 2002'de Berlin'de yapılmış ve sonrasında dünyanın çeşitli ülkelerini gezmiş (2004-2005 tarihinde de İstanbul'daymış). Berlin'in çeşitli yerlerinde üzerleri değişik şekilde boyanmış ayı heykelleri ile karşılaşabilirsiniz.

    U-Bahn'da karşılaştığımız ayı konsepte gayet uygun...


Soykırım Anıtı
: Avrupa'da katledilmiş Yahudiler anısına, yine ünlü bir mimar olan Peter Eisenman tarafından tasarlanan ve 2005'te tamamlanan anıt; 19000m²'lik alanı kaplayan 2711 adet farklı uzunluklardaki beton bloklardan oluşuyor. Yılda yaklaşık yarım milyon ziyaretçisi olan bu anıtın alt kısmında bir de sergi ve bilgi merkezi bulunuyor. Berlin'in çok hareketli ve modern bir yerinde aniden beliren ve dalgalanan zemin boyunca gittikçe yükselen beton bloklar arasında gezerken gitgide seslerden, insanlardan, hayattan izole oluyorsunuz.

                      Berlin'in çok merkezi yerinde bulunan beton bloklarıyla soykırım anıtı 


DZ Bank:
Yine çok meşhur bir mimarın projesi (Berlin'in mimarlar için cennet olduğunu söylemiş miydim?). Brandenburg Kapısı'nın önündeki büyük meydanın etrafında sıralanan binalardan biri. Dışarıdan çok özellikli görünmüyor ama binanın iç avlusunda bulunan amorf şekliyle tipik bir Frank Gehry tasarıımı olan konferans salonu görmeye değer.

Banka binasının lobisindeki salon "beni Frank Gehry tasarladı!" diye bağırıyor


Şimdi gelelim pek de turistik olmayan Berlin önerilerime;
Rosenthaler Straße 39: Grafitilerle dolu bir pasaj. Etiketlerle ve çizimlerle dolu merdivenlerden yukarı çıktığınızda; çizimler, fotoğraflar, tasarım ürünleri gibi eğlenceli şeylerin satıldığı bir dükkanda bulabilirsiniz kendinizi.

               İşte kafamdaki Berlin imgesiyle tam olarak eşleşen biryer;Rosenthaler Straße 39


Mauerpark:
Pazarları kurulan büyük bit pazarı oldukça ilgi çekici. Güzel havalarda haftasonları kalabalık olan parkta sakin, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

                                                         Mauerpark'ta ıslak bir pazar günü...


Tempelhofer Park:
2008'de kapatılan eski havaalanı kamusal parka ve rekreasyon alanına dönüştürülmüş. 386 hektarlık kamusal açık alanda bisiklet ve kaykay yolları, barbekü alanları, piknik alanları ve çeşitli aktivitelerle farklı bir haftasonu geçirilebilir.

Frollein Langner: Tempelhofer'den sonra bir bara gitmek isterseniz yakınlardaki bu güzel mekanı düşünebilirsiniz.

Burgermeister: Çok meşhur bir burgerci. Önünde uzun kuyruklar oluyormuş.

Rosenburger: Başka bir iyi bir hamburger yiyebileceğiniz yer.

Tiergartenquelle: Hem atmosferiyle hem de yemekleriyle size Almanya'da olduğunuzu hissettirecek bir restoran. Yemekten sonra karşısındaki bira bahçesine de uğramak gerekir.

                                                     Tiergantenquelle


Humboldt Üniversitesi Kütüphanesi:
Mimarlara öneri:)Üniversite binasının en üst katındaki kütüphaneye göz atmanızı tavsiye ederim. Girişte kimse birşey sormuyor, oldukça kolay ulaşımı.

                     Sessizliği fotoğrafladım:)

Kreuzberg: 70'lerde Berlin'in en fakir bölgesi olan ve genellikle göçmenlerin, işçilerin yaşadığı bölge günümüzde alternatif veya karşı kültürün merkezi. Kesinlikle gidilip zaman geçirilmesi,farklı mekanlarda bulunulması gereken bir yer bence. Benim Berlin'e gitmeden önce kafamdaki Berlin imajıyla örtüşen, işte aradığım/beklediğim tam da buydu dediğim bir yer. Aşağıda sıralayacağım bütün mekanlar, yerler Kreuzberg'de yer alıyor.

                            Nehir kıyısındaki bu mekan çok gidilesi durmuyor mu?


Markthalle Neu:
Restore edilmiş 120 yıllık bir pazar yeri/market. Özellikle perşembe öğleden sonra veya akşamları sokak yemeği yemek için ideal biryer. Çok çeşitli yemek ve içeceğin olduğu çok hoş bir ortam. Merak edenler, buraya ve şuraya gözatabilirler:)

                                               Markthalle Neu hem orjinal bir mekan hem de çok popüler


Vögelchen Cafe Bar:
Bir köşede duran gardolabın içinden bodrumdaki küçük parti mekanına girişin olduğu çok hoş bir bar. Tuvaletlerin yanında yer alan daktilolu odacığa uğramayı unutmayın belki ilham gelir birşeyler yazarsınız:) Cafenin facebook sayfasını veya blogunu takip edebilirsiniz.

                                     Alternatif bir Berlin mekanı;Vögelchen Bar


Club Der Visionaere:
Eğlence mekanlarına dönüştürülmüş nehir kıyısındaki eski bir fabrika bölgesi. Yazın çok harika, hareketli ve popüler olan bir yer. Ben yazın gitmedim ama güneşli bir mayıs gününde bile çok hareketli ve keyifli bir yerdi, yazınki halini düşünebiliriyorum! Nehirde demirli duran bar görevi gören gemi ise çok keyifli. Club der visionaere bulunulması gereken bir yer!

                                                            Açık havada müzik,yiyecek,içecek ve nehir manzarası...Burada herşey var!


Badeschiff:
Nehrin içindeki havuzun yazın çok havalı olacağı kesin!

                                                  Biraz önceki kalabalığın gördüğü manzara...Sırf bunun için bile buraya gelinir